"BZ": Hausner przeciwny ujednoliceniu stawek podatkowych w UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-02-2005, 09:32

Wicepremier Jerzy Hausner wypowiedział się na łamach niemieckiego dziennika "Berliner Zeitung" (wydanie poniedziałkowe) przeciwko postulowanemu przez Niemcy i Francję ujednoliceniu stawek podatkowych w Unii Europejskiej.

Wicepremier Jerzy Hausner wypowiedział się na łamach niemieckiego dziennika "Berliner Zeitung" (wydanie poniedziałkowe) przeciwko postulowanemu przez Niemcy i Francję ujednoliceniu stawek podatkowych w Unii Europejskiej.

    "Polska nie zgadza się na bezpośrednią harmonizację podatków. Jesteśmy przeciwni. W tej dziedzinie nie będzieżadnego ruchu" - powiedział Hausner.

    Dodał, że kwestia wysokich podatków od przedsiębiorstw w Niemczech i Francji (według dziennika "Handelsblatt" - Niemcy 36,1 proc., Francja 33,1 proc., Polska 19 proc.) jest problemem rządów tych krajów.

    "Mogę zrozumieć, że moi koledzy, ministrowie gospodarki troszczą się o konkurencyjność. Ale ten problemmuszą rozwiązać w swoich krajach, nie na płaszczyźnie europejskiej. Gdzie jest napisane, że Polsce nie wolno obniżyć podatków? Kto krytykuje Niemcy za to, że podatek VAT jest u nich o wiele niższy niż w Polsce?" - zapytał Hausner.

    Wicepremier zastrzegł, że nie jest przeciwny harmonizacji systemów podatkowych. "Struktura systemów podatkowych jest w większości krajów UE już dziś bardzo podobna. Jest podatek dochodowy, podatek od firm, podatek VAT. Ale są też różnice, na przykład w podatku gruntowym. Możemy rozmawiać o tym, jak ujednolicić całościową konstrukcję. Jesteśmy za harmonizacją zasad, ale nie za harmonizacją stawek podatkowych" - wyjaśniłHausner.

    Odnosząc się do obaw niemieckich polityków, że liberalizacja rynku usług spowoduje zalew niemieckiego rynku przez polskich adwokatów, architektów czy murarzy, Hausner przypomniał, że  wspólny rynek oznacza wolny przepływ kapitału, towarów, usług i  siły roboczej.

    "Kto ogranicza ten rynek lub rozwadnia go za pomocą specjalnych reguł, ten wstrząsa podstawami UE" - ostrzegł.

    Zdaniem wicepremiera, zwlekanie z liberalizacją europejskiego  rynku usług opóźni proces przygotowywania Europy do wyzwań globalizacji. "Jeśli nie będziemy zdolni do podjęcia decyzji, przegramy walkę konkurencyjną na świecie" - powiedział Hausner.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane