BZ WBK AIB TFI prognozuje wzrost indeksu WIG o ok. 20% w 2007 roku

opublikowano: 31-01-2007, 16:31

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych BZ WBK AIB, zarządzające m.in. funduszami Arka, spodziewa się, że w 2007 roku indeks WIG wzrośnie o ok. 20%, a najlepszy fundusz akcyjny na rynku przekroczy tę wartość, poinformował w środę Błażej Bogdziewicz, dyrektor inwestycyjny spółki.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych BZ WBK AIB, zarządzające m.in. funduszami Arka, spodziewa się, że w 2007 roku indeks WIG wzrośnie o ok. 20%, a najlepszy fundusz akcyjny na rynku przekroczy tę wartość, poinformował w środę Błażej Bogdziewicz, dyrektor inwestycyjny spółki.

Spodziewamy się wzrostu WIG o ok. 20% w tym roku” - powiedział Bogdziewicz na spotkaniu z dziennikarzami.

Według niego, najlepszy na rynku fundusz akcji przekroczy 20%, najlepszy fundusz zrównoważony wzrośnie o ok. 14%, a najlepszy fundusz stabilnego wzrostu o ok. 9%.

Nieco mniej jesteśmy optymistyczni, jeśli chodzi o rynek obligacji” - powiedział.

Dodał, że według ich prognoz najlepszy fundusz polskich obligacji zarobi w 2007 roku 4,5-5,0%, obligacji europejskich - 2,0-2,5% w euro. Najlepszy fundusz rynku pieniężnego może zarobić natomiast 3,5-4,0%.

W 2006 roku indeks WIG wzrósł o 42% a fundusz akcyjny Arka, zarządzany przez BZ WBK AIB TFI, który był czwarty w rankingu tego typu funduszy, zanotował wzrost o 50%.

W ub. r. stopa zwrotu funduszu zrównoważonego Arka, na drugim miejscu w tej kategorii funduszy, wyniosła 35%, a stopa zwrotu funduszu stabilnego wzrostu Arka, także drugie miejsce w rankingu, wyniosła 19%.

Z kolei fundusz obligacji Arka dał 5,9-proc. stopę zwrotu i zajął pierwsze miejsce w rankingu tego typu funduszy.

Bogdziewicz podkreślił, że na rynku akcji obecnie notowany wskaźnik cena do zysku na poziomie 15 nie jest wartością wysoką. Nadal będziemy stawiać na akcje” - zadeklarował.

Uważamy, że będą rosły akcje banków, których zyski rosną jeśli rośnie gospodarka” - dodał.

Ponadto najsilniej mają wzrastać akcje sektorów budowlano-inżynieryjnego i handlowego.

Dyrektor nie chciał natomiast podać sektorów gospodarki, których należy unikać.

W środę przedstawiciele TFI podali, że w br. chcą zwiększyć udział w rynku o kilka punktów proc. i dalej budować pozycję rynkową. Na koniec 2006 roku aktywa zarządzane przez to TFI wynosiły 17,2 mld zł, co dawało 17,4% udziału w rynku i drugie miejsce po TFI Pioneer z aktywami 23,3 mld zł i udziałem 23,5%.

Spółka chce też w 2007 roku połączyć fundusze Arka w tzw. parasol i uruchomić nowe fundusze, m.in. zamknięty fundusz akcji Środkowej i Wschodniej Europy, drugi fundusz rynku nieruchomości, tym razem do inwestycji w Rosji, Bułgarii, Rumunii i na Ukrainie oraz nowe subfundusze funduszu parasolowego. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane