Czytasz dzięki

BZ WBK może zwiększyć dywidendę, problemy z 20% ROE za 2005 r.

Internet Securities
opublikowano: 03-08-2005, 14:46

Bank Zachodni WBK SA może przeznaczyć na wypłatę dywidendy z tegorocznego zysku netto więcej niż dotychczasowe 40% rocznego zysku, zapowiedział w środę prezes banku Jacek Kseń. Prezes powiedział także, że mało prawdopodobne jest osiągnięcie za 2005 rok wskaźnika ROE na poziomie 20%.

Bank Zachodni WBK SA może przeznaczyć na wypłatę dywidendy z tegorocznego zysku netto więcej niż dotychczasowe 40% rocznego zysku, zapowiedział w środę prezes banku Jacek Kseń. Prezes powiedział także, że mało prawdopodobne jest osiągnięcie za 2005 rok wskaźnika ROE na poziomie 20%.

„Dywidenda za 2005 rok może być wyższa niż 40% zysku, ale to zależy od współczynnika wypłacalności i wymogów z Komitetu Bazylejskiego. Współczynnik wypłacalności na koniec czerwca wyniósł 17%” – powiedział Kseń podczas konferencji prasowej.

Na wypłatę dywidendy bank przeznaczył 40% zysku za 2004 rok, czyli 177,29 mln zł, co dało wypłatę w wysokości 2,43 zł na akcję. BZ WBK podał wcześniej w środę, że miał 161,61 mln zł skonsolidowanego zysku netto w drugim kwartale 2005 roku wobec 122,58 mln zł zysku rok wcześniej. Średnia oczekiwań rynkowych wynosiła 153,5 mln zł.

Prezes Kseń powiedział także, że nie uda się zapewne osiągnąć celu na rok 2005, jakim było wypracowanie zysku przekładającego się na wskaźnik zwrotu z kapitału (ROE) na poziomie 20%.

„Wydaje nam się, że 20-proc. wskaźnika ROE, który założyliśmy osiągnąć w tym roku, nie uda nam się osiągnąć. Jest to związane ze zmianą w liczeniu kapitału po wprowadzeniu międzynarodowych standardów rachunkowości” – powiedział Kseń.

Prawdopodobnie uda się natomiast zejść ze wskaźnikiem koszty/dochody do poziomu poniżej 60% na koniec roku. „Mamy nadzieję, że to się uda” – powiedział Kseń.

Na koniec czerwca wskaźnik ten wynosił 61,1% wobec 63,6% rok wcześniej. Koszty ogółem w pierwszym półroczu 2005 roku spadły o 1,9% r/r do 580 mln zł.

„Wyniki pierwszego półrocza są na pewno dobre, jeżeli chodzi o koszty, jakość portfela, może trochę gorzej jest w przypadku dochodów” – powiedział Kseń.

Dochody ogółem grupy banku wyniosły w pierwszym półroczu 950 mln zł i w warunkach porównywalnych (czyli po wyłączeniu wpływu dochodów z tytuły sprzedaży spółki Cardpoint w II kw. 2004 roku) były wyższe o 2%. Wynik z tytułu odsetek wzrósł o 0,5% r/r do 433 mln zł, natomiast wynik z prowizji ukształtował się na poziomie 312 mln zł, co oznacza wzrost o 3,5% r/r.

Wynik pierwszego półrocza uwzględniał także dywidendę ze spółek z grupy Commercial Union, która wyniosła w tym roku 44,1 mln zł wobec 52,8 mln zł rok wcześniej.

Wskaźnik kredytów zagrożonych wyniósł na koniec czerwca 7,9% wobec 10,7% rok wcześniej.

„Portfel kredytowy ma tendencję do dalszej poprawy” – zapowiedział prezes.

Kseń podkreślił rolę spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej.

„Bardzo dobry biznes robią nam spółki zależne, odgrywając coraz większą rolę w wynikach, co w sytuacji spadających stóp procentowych jest bardzo ważne” – powiedział Kseń.

Jednak i podstawowa działalność banku ma rozwijać się w kolejnych kwartałach.

„Liczymy bardzo na kredyty gotówkowe i hipoteczne, które w związku ze spadkiem stóp będą sprzedawać się lepiej. Nie widać natomiast sygnałów do ożywienia w kredytach korporacyjnych”

BZ WBK udziela kredytów hipotecznych wyłącznie w złotych.

„Liczymy jednocześnie, że wzrost akcji kredytowej zrekompensuje spadek marż odsetkowych” – dodał prezes.

Portfel kredytów dla ludności osiągnął wartość prawie 3 mld zł (wzrost o 5% r/r), portfel kredytów hipotecznych wyniósł 1,9 mld zł na koniec czerwca (wzrost o 0,6% r/r).

„Zauważamy zmianę nastawienia w kredytach hipotecznych, sprzedaż w czerwcu była rekordowa i wyniosła 106 mln zł” – powiedział także Kseń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane