BZ WBK nie będzie pupilem inwestorów

Beata Tomaszkiewicz
15-05-2003, 00:00

BZ WBK nie będzie już liderem branży na GPW. Bank przeżywa podobne problemy jak cała branża, czyli spadek zysków i dochodów odsetkowych.

W pierwszym kwartale 2003 r. grupa BZ WBK zarobiła netto 48,4 mln zł. Jest to wynik o 32,7 proc. niższy niż przed rokiem i o 16 proc. niższy w porównaniu z ostatnim kwartałem 2002 r. W ubiegłym roku bank co kwartał zarabiał po 70 mln zł, co bardzo cenili inwestorzy giełdowi. Kurs banku rósł niemal bez przerwy.

Zarząd tłumaczy słabszy wynik stagnacją gospodarczą, która nie pozwoliła na zwiększenie sprzedaży. Przychody z tytułu odsetek wyniosły 370,5 mln zł i były o 26 proc. niższe niż przed rokiem. Natomiast przychody z tytułu prowizji okazały się nieznacznie wyższe.

W grupie BZ WBK rosły natomiast koszty operacyjne, które zwiększyły się o 5,7 proc. — do 322,5 mln zł. Największy wpływ na te zmiany miała amortyzacja, przede wszystkim systemu ICBS.

Bank nie obronił się również przed odpływem depozytów. Na koniec kwartału ich wartość wynosiła niespełna 17,2 mld zł i była o około 900 mln zł niższa niż przed rokiem.

Ustabilizowała się natomiast sytuacja kredytowa. Jak podkreśla zarząd, wzrost kredytów zagrożonych w pierwszym kwartale był nieznaczny. Jednak kontynuując ostrożnościową politykę, utworzono 5 mln zł rezerwy na ryzyko ogólne. Bank ma w portfelu 16,4 proc. kredytów w sytuacji nieregularnej, czyli około 5 proc. mniej niż średnia w sektorze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BZ WBK nie będzie pupilem inwestorów