BZ WBK otrzymuje rekomendacje kupna

Maciej Zbiejcik
26-08-2002, 00:00

Pod koniec ubiegłego tygodnia rynek obiegła informacja, że BZ WBK w tym roku może niemal podwoić zyski uzyskane w 2001 roku. Tegoroczny wynik netto może przekroczyć poziom 293 mln zł. W ubiegłym roku BZ WBK zarobił na czysto 154 mln zł. Po wynikach za pierwsze półrocze 2002 można przypuszczać, że spółka jest na dobrej drodze, by na koniec roku jej wynik netto zbliżył się do 300 mln zł. Po sześciu miesiącach jej zysk ukształtował się na poziomie 144,4 mln zł, wobec 129,9 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W osiągnięciu dobrego wyniku spółce powinna pomóc kontrola kosztów oraz redukcja złych kredytów. Koszty banku w I półroczu wzrosły do 566,8 mln zł, z 543,1 mln zł w analogicznym okresie 2001 roku. Z kolei wartość kredytów udzie- lonych przez bank wzrosła do 11 mld zł z 10,5 mld zł na ko- niec czerwca ubiegłego roku. Z całego portfela 19,2 proc. sta- nowiły kredyty zagrożone. Zdaniem analityków DM BIG BG, BZ WBK dysponuje najlep- szym portfelem kredytów na rynku.

Oprócz poprawy wyników czynnikiem, który zachęca do lokowania w akcje banku, jest stabilna polityka związana z płaceniem dywidend. WBK, a teraz BZ WBK, przyzwyczaił już akcjonariuszy do corocznej wypłaty premii wysokości 20 proc. zysków. Jednocześnie bank cały czas myśli o pozyskaniu kolejnych środków z rynku. Bank Zachodni WBK zamierza wyemitować obligacje 9- i 12-miesięczne w ramach Pierwszego Programu Emisyjnego Obligacji Lokacyjnych o wartości 600 mln zł. Obligacje mają być oferowane poniżej wartości nominalnej, a wykup po cenie nominalnej nastąpi nie później niż w grudniu 2003 roku. Emitent chce ubiegać się o wprowadzenie obligacji do publicznego obrotu przed rozpoczęciem ich subskrypcji.

Analitycy widząc spore możliwości, jakie drzemią w banku coraz częściej zachęcają do kupna jego walorów. Podstawowym bodźcem skłaniającym biura do wystawiania rekomendacji kupna jest spodziewana poprawa rentowności. Ostatnio CA IB, a wcześniej Merrill Lynch radzą umieszczenie w swoich portfelach akcji BZ WBK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / BZ WBK otrzymuje rekomendacje kupna