BZ WBK: Rezerwy w I kwartale wyższe niż rok temu, ale niższe niż w IV kw.

PAP
02-04-2009, 20:41

BZ WBK spodziewa się w I kw. 2009 roku wyższych rezerw r/r, ale powinny być one niższe niż w IV kw. 2008 roku. W całym 2009 roku rezerwy banku mogą być wyższe niż w minionym - poinformował PAP prezes BZ WBK, Mateusz Morawiecki.

"W IV kw. 2008 r. przyjęliśmy dość konserwatywne założenia co do przyszłości, czyli wyprzedziliśmy trochę te banki, które dopiero teraz zawiązują rezerwy i dlatego nie spodziewałbym się, aby w I kw. poziom rezerw był aż tak wysoki jak w IV kw." - powiedział PAP Morawiecki.

"Na pewno rezerwy w I kw. będą wyższe rok do roku" - dodał.

Prezes spodziewa się też, że w całym 2009 roku rezerwy będą wyższe niż w minionym.

"Łączny poziom rezerw w całym roku na pewno będzie wyższy" - powiedział Morawiecki.

W ocenie prezesa koszty rezerw mogą być problemem dla całego sektora.

"Jest to jeden z podstawowych elementów, który uderzy w sektor bankowy, ponieważ koszty rezerw wpisuje się bezpośrednio w ciężar kapitałów" - powiedział.

W 2008 roku dochody grupy wyniosły 3,26 mld zł, wzrastając r/r o 8,9 proc., natomiast koszty wzrosły o 5,4 proc. do 1,68 mld zł.

Odpisy związane z utratą wartości należności kredytowych wyniosły w 2008 roku 364,6 mln zł, w tym w samym IV kwartale 300,9 mln zł. Około połowę rezerw w 2008 roku stanowiły tzw. rezerwy IBNR, które nie są przypisane do konkretnych biznesów.

Prezes informował wcześniej PAP, że nie sądzi, żeby w kolejnych kwartałach rezerwy były na takim wysokim poziomie jak w IV kwartale, jednak powinny być one wyższe niż w poszczególnych kwartałach 2008 i 2007 roku.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Banki / BZ WBK: Rezerwy w I kwartale wyższe niż rok temu, ale niższe niż w IV kw.