Czytasz dzięki

BZ WBK: Sesja na GPW pod znakiem spadków

BZ WBK
opublikowano: 11-08-2005, 17:03

Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem spadków, bowiem po dynamicznym choć krótkotrwałym wzroście indeksy mozolnie osuwały się w dół. Zamknięcia indeksów nastąpiły w dolnym zakresie dziennych wahań, tym nie mniej skala spadku nie była duża.

Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem spadków, bowiem po dynamicznym choć krótkotrwałym wzroście indeksy mozolnie osuwały się w dół. Zamknięcia indeksów nastąpiły w dolnym zakresie dziennych wahań, tym nie mniej skala spadku nie była duża.

Zdecydowanie więcej spółek odnotowało spadek w odniesieniu do spółek zwyżkujących (69/120), co potwierdza zachowanie indeksów. Przyczyn słabości doszukiwałbym się w słabszym zachowaniu giełd amerykańskich w ostatnich dniach, co z kolei skłoniło inwestorów w Europie Zachodniej do realizacji zysków.

Zainteresowaniem cieszyły akcje spółek związanych z rynkiem surowców naturalnych, bowiem środowa zwyżka cen ropy naftowej oraz ropy skłoniła inwestorów do kupna akcji spółek. Bez wątpienia najlepsze wrażenie w gronie dużych spółek pozostawiły walory Lotosu (największy obrót na całym rynku), które odnotowały wzrost do nowego maksimum na 34,90 zł.

Do wzrostu przyczyniła się w głównej mierze pozytywna rekomendacja wydana przez jeden z domów maklerskich, w której akcje spółki zostały wycenione na 50 zł. Z kolei KGHM zyskał ponad 1% i był to jeden z niewielu walorów, którego zachowanie należy ocenić pozytywnie.

Trwa sezon publikacji wyników finansowych za II kw., w związku z czym na dzisiejszej sesji pozytywnie z tego powodu zachowywały się akcje Netii oraz TVN. Najsłabsze wrażenie w gronie dużych spółek pozostawiły walory Softbanku oraz PKO BP. Akcje tych spółek odnotowały spory wzrost w ostatnich tygodniach, w związku z czym spadek wiązałbym z realizacją zysków przez cześć inwestorów.

Szlagierami w gronie średnich i mniejszych spółek były papiery Kogeneracji i Mostostalu Zabrze. Wzrost tej ostatniej spółki jest dość tajemniczy, bowiem nie ukazały się jakiekolwiek informacje, które uzasadniałyby ponad 20% zwyżkę przy znaczącym wzroście wolumenu.

Natomiast do aprecjacji (13%) Mostostalu Zabrze przyczyniły poranne artykuły prasowe, z których wynika, iż spółka jest obecnie bliżej zawarcia układu z wierzycielami. Mam wrażenie, iż część inwestorów dostrzegła możliwość powtórzenia scenariusza Instalu Lublin, który w ostatnich miesiącach niebywale wzrósł z podobnego względu.

Największe spadki odnotowały akcje Lubawy i Almy. Trudno wyciągnąć jednoznaczne wnioski po dzisiejszej sesje, tym nie mniej w perspektywie dni większe prawdopodobieństwo przypisywałbym pogłębieniu spadku. Pytaniem pozostaje, na jakim poziomie pojawi się znowu popyt inwestorów zagranicznych.

Tomasz Jerzyk, Analityk DM BZ WBK S.A.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BZ WBK

Polecane