BZWBK: konsolidacja na GPW jeszcze potrwa

opublikowano: 29-09-2003, 09:30

Piątkowa sesja było kolejną pozytywną sesją w minionym tygodniu. WIG20 powoli oddala się od psychologicznej bariery 1500 pkt. Wydaje się jednak, że jest to zasługa cofnięcia się podaży na wyższe poziomy. Kupujący są bardzo ostrożni w podejmowaniu decyzji, czego dowodem jest niewielka zmienność cen. Wyjątkiem na piątkowej sesji były akcje Pekao, na których atak popytu wywindował kurs o ponad 4%, jednak ruch był krótkotrwały i pod koniec sesji akcje notowane były po 114,50 zł (+1,3%). Duże wahania cen w ostatnim czasie zaobserwować można także na akcjach Agory, których kurs w piątek powrócił ponad poziom 55 zł. Jest to zapewne wpływ informacji o zamiarach przesunięcia przez Axela Springera debiutu swojego dziennika na 2004 r. Jednak najciekawszą informacją dnia, była nieoczekiwana rezygnacja Deutsche Telekom przejęcia PTC, informacja pojawiła się już po zamknięci sesji i będzie miała wpływ na zachowanie się kursu Elektrimu w dniu dzisiejszym.

Negatywnie należy ocenić piątkowe zachowanie się akcji PGF-u, których kurs zniżkował o ponad 4%. Wpływ na takie zachowanie mogą mięć informacje planowanym przez rząd obniżeniu urzędowych marż na niektóre grupy leków.

Ostania sesja nie przyniosła decydujących rozstrzygnięć, co do dalszy losów WIG20, wprawdzie po raz kolejny poziom 1500 pkt. udało się obronić, jednak towarzyszą temu niewielkie obroty, co nakazuje w dalszym ciągu ostrożność przy podejmowaniu decyzji kupna. Dodatkowym czynnikiem, który wpłynąć może na ograniczenie aktywności na naszym rynku jest nieciekawa sytuacja na rynkach zagranicznych, gdzie większość indeksów przełamała linie krótkoterminowych trendów wzrostowych.

Wydaje się, że WIG20 w najbliższym czasie będzie pozostawał w konsolidacji w obszarze 1500-1600 pkt. Trwałe pokonanie, któregoś z poziomów określi tendencji na najbliższe miesiące.

Kontrakty terminowe: kontrakty terminowe na WIG20 zachowywały się, zwłaszcza w końcowym fragmencie sesji, zdecydowanie lepiej od indeksu. W efekcie przełamana została linia trendu spadkowego prowadzona ze szczytu z początku września. Prognozuje to kontynuację wzrostów na dzisiejszej sesji, choć z racji znowu słabego zachowania się giełd amerykańskich nie liczyłbym na zbyt wielką dynamikę. Najbliższych oporów doszukiwałbym się na 1573 pkt, a w przypadku pokonania tego poziomu możliwy jest ruch do 1595 a następnie do 1619 pkt. Silnym wsparciem jest poziom 1542-45 pkt. Szybkie oscylatory wskazują na kontynuację zwyżki. Wolniejsze wyhamowały już spadki a histogram MACD wskazuje na lekko rosnącą przewagę byków.

Paweł Bartczak (rynek kasowy), Tomasz Leśniewski (rynek futures), DM BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BZWBK: konsolidacja na GPW jeszcze potrwa