BZWBK: na GPW panowała duża zmienność nastrojów

08-08-2003, 17:17

Miniony tydzień charakteryzował się sporą zmiennością nastrojów na rynku. W przekroju tygodnia podstawowe indeksy zyskały na wartości, przy czym należy w największym stopniu przyczyniła się do tego sesja czwartkowa, która charakteryzowała się silna determinacją do kupna. Uważa się, iż do wzrostu w największym stopniu przyczynił się popyt ze strony funduszy inwestycyjnych, do których napływają duże środki od inwestorów indywidualnych. Zyski realizowali natomiast inwestorzy zagraniczni. W minionym tygodniu inwestorzy główną uwagę kierowali na spółki, które publikowały wyniki finansowe. Przeważały spółki, które publikowały wyniki lepsze od oczekiwań rynku, co zazwyczaj przekładało się na zwyżkę kursu (KGHM, Agora, BPH, Dębica, Kęty). Rozczarowały jedynie walory Computerlandu, Amici i Sterprojektu, co spotkało się z negatywna reakcją inwestorów.

Największe wzrosty notowały średnie i małe spółki, których ceny zwyżkowały przy bardzo wysokich obrotach, bardzo często powyżej regulaminowych ograniczeń. Wygranymi w minionym tygodniu były walory Kruszwicy, Stalexportu, Ropczyc oraz Rolimpexu. Tym nie mniej momentami można było odnieść wrażenie, że rynek znajduje się w fazie junakierii inwestycyjnej, zbliżonej do tego, co ostatnio obserwowaliśmy w fazie hossy internetowej. Tym nie mniej póki nowe środki napływają na rynek, a podaż nie będzie zbyt agresywna to na rynku winien utrzymać się wzrost. Tym nie mniej słabość rynków zachodnich sugeruje zachowanie ostrożności, bowiem jak do tej pory inwestorzy ignorowali spadki na rynkach zachodnich, jednakże przebicie kluczowych poziomów wsparć, może stać się motywem do sprzedaży przez część inwestorów.

W nadchodzącym tygodniu inwestorzy będą oczekiwali na wyniki pozostałych spółek, spośród których największe znaczenie będą miały wyniki TP S.A., Prokomu oraz PKN Orlen.

WIG

Na czwartkowej i piątkowej sesji WIG ustanowił nowe maksima 18.418 pkt. w cenach zamknięcia oraz 18.675 pkt. w cenach intra-day, co oznacza wybicie z długoterminowego kanału wzrostowego w górę. Zazwyczaj stanowi to zapowiedź bądź przyspieszenia tendencji wzrostowej lub wyczerpanie trendu. Obecnie prognoza zachowania rynku uzależniona będzie od tego czy indeks zdoła się utrzymać powyżej górnego ograniczenia formacji, które aktualnie znajduje się na 18.172 pkt. spadek poniżej tego wsparcia będzie negatywnym sygnałem zapowiadającym głębszy ruch korekcyjny. Kolejne wsparcia wyznacza przyspieszona linia trendu wzrostowego na 18.000 pkt. oraz średnia krótkoterminowa SK-15 na 17.814 pkt., która po raz kolejny wyznaczyła wsparcie dla indeksu w minionym tygodniu. Przebicie wsparć winno zapowiadać korektę do poziomu 16.500 pkt. Wcześniej wsparcia wyznaczają luki na poziomie 17.458-17.618 pkt. oraz 17.108-17.198 pkt. Z kolei najbliższym oporem dla indeksu jest piątkowe maksimum 18.675 pkt. pokonanie powyższego poziomu winno zapowiadać wzrost do 19.000 pkt., gdzie znajduje się najbliższa luka bessy. Kolejnym oporem jest poziom 20.047 pkt.

Analiza wskaźnikowa w dalszym ciągu daje negatywne wskazania, na większości wskaźników mamy negatywne dywergencje, a MACD znajduje się poniżej linii sygnalnej. Jednakże, z taka sytuacja mamy do czynienia od dłuższego czasu, a indeks ustanawia nowe maksima.

Na tygodniowym wykresie świecowym mamy kolejną białą świecę z górnym cieniem, która potwierdza ona przewagę kupujących na rynku. Pozytywnie należy ocenić pokonanie oporu na 18.252 pkt. kolejny opór znajduje się na 20.047 pkt.

DM BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BZWBK: na GPW panowała duża zmienność nastrojów