BZWBK: spadek kursu złotego osłabił GPW

opublikowano: 18-09-2003, 09:45

Wczorajsza sesja zakończyła się nieznacznym spadkiem indeksów, WIG stracił 0,3%, natomiast WIG-20 0,5%. Po wysokim otwarciu, kupującym udało się zbliżyć do poziomu 1.590 pkt., po czym na rynku pojawili się sprzedający, którzy dość szybko zepchnęli indeks do 1.565 pkt. Przez długi czas udawało się utrzymywać rynek powyżej kluczowego poziomu 1.560 pkt., jednakże w końcowej fazie sesji ponownie na rynku pojawiła się podaż, która sprowadziła indeks do wsparcia na 1.538 pkt. Aktualnie powyższy poziom stanowi najbliższe wsparcie dla indeksu, w przypadku jego ewentualnego pokonania oczekiwałbym na test kluczowego obecnie poziomu na 1.521 pkt. Spadek poniżej tego poziomu będzie negatywnym sygnałem zapowiadającym test ostatnich minimów w przedziale 1.503-06 pkt. Z kolei oporem dla rynku jest przedział 1.560-64 pkt. Pokonanie tego poziomu winno zapowiadac ruch w kierunku 1.580 pkt. Kolejny opór znajduje się się na poziomie 1.589 pkt. Przebicie tego poziomu winno zapowiadać ruch do 1.610 pkt.

Słabość w drugiej części sesji wiązałbym z dość silnym osłabieniem złotego, które ma miejsce w ostatnich dniach. Ponadto negatywny wpływ mogło mieć mieć odwołanie przetargu na obligacje z racji braku akceptacji przez resort finansów wyższych rentowności.

Przeważająca liczba spółek zakończyła sesję spadkiem. Najsłabsze wrażenie sprawiał sektor informatyczny, gdzie najwięcej traciły walory Softabnku oraz Prokomu, które we wtorek należały do liderów wzrostów. Wsparciem dla Softbanku jest poziom 31,60 zł. Spadek poniżej tego pułapu, będzie zapowiadał silniejszą korektę do 28 zł. Z kolei opór znajduje się na 33,70 zł. Pozytywne wrażenie po sesji pozostawiły walory dużych banków Pekao i BPH PBK.

Kontrakty terminowe: Po wysokim otwarciu, rynek dotarł do 1.619 pkt.( seria Z03). Druga część sesji upłynęła pod znakiem realizacji zysków, a zamkniecie nastąpiło poniżej wtorkowego zamknięcia, co jest sygnałem negatywnym. Najbliższe wsparcie znajduje się się na 1.547 pkt. Kolejne ważne poziomy to 1.538 oraz 1.533 pkt. Spadek poniżej tego ostatniego pułapu będzie negatywnym sygnałem. Oporu dla rynku doszukiwąłbym się na 1.560 pkt., a kolejne poziomy to 1.575 oraz 1.600 pkt

Tomasz Jerzyk, DM BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BZWBK: spadek kursu złotego osłabił GPW