BZWBK: Spadki na GPW mogą się pogłębiać

Tomasz Jerzyk
12-08-2004, 10:15

Wczorajsza sesja zakończyła się dość silnym spadkiem indeksów, WIG stracił 1,3%, natomiast WIG-20 1,5 %. Po wyższym otwarciu na rynku pojawiła się podaż, która dominowała w zasadzie do końca sesji, a zamknięcie nastąpiło w pobliżu dziennych minimów, w związku z czym można mówić o negatywnym jej wydźwięku. W końcowej część sesji sprzedający naruszyli kluczowe wsparcie średnioterminowe dla WIG-20 na 1.640 pkt. co oznacza załamanie sekwencji coraz wyższych minimów, co z kolei sugeruje powrót rynku do trendu spadkowego, który dominował od 13 kwietnia do 17 maja br.

W perspektywie najbliższych sesji należy spodziewam się pogłębienia tendencji spadkowej poniżej dna na 1.599 pkt. W perspektywie krótkoterminowej najbliższe wsparcie wyznaczam na poziomie 1.619 pkt. i z powyższego poziomu spodziewam się nieco silniejszej korekty wzrostowej.

Najbliższy opór dla WIG-20 stanowi poziom 1.645 pkt., a w przypadku jego pokonania oczekiwałbym na wzrost do 1.656 pkt., gdzie znajduje się linia trendu spadkowego na wykresach intra-day. Pokonanie tego poziomu winno przyczynić się do penetracji przedziału 1.671-74 pkt.

Na wczorajszej sesji na przebiegu sesji zaważyło zachowanie akcji TPSA oraz dużych banków, które zgodnie przełamały swoje wcześniejsze wsparcia i znajdowały się pod presją sprzedających. Spółki te w dalszym ciągu winny zachowywać się gorzej od rynku. Z dużych spółek pozytywne wrażenie sprawiały walory Softbanku, Orbisu oraz PKN Orlen. Na szerokim rynku pod presją sprzedających znalazły się walory, które na ostatnich sesjach zachowywały się najsilniej. Negatywnie należy ocenić zachowanie Stalprofilu, Impexmetalu oraz Dudy.

Wczorajsza sesja zakończyła się silnym spadkiem, a zamknięcie nastąpiło w pobliżu dziennego minimum na 1.620 pkt. Takie zachowanie w połączeniu z wyższym otwarciem powoduje, iż na wykresie dziennym mamy formację objęcia bessy, która sugeruje pogłębienie tendencji spadkowej na kolejnych sesjach.

Negatywnym sygnałem jest przebicie kluczowego średnioterminowego wsparcia na 1.632 pkt. oraz nowe minimum w cenach zamknięcia. Pozytywnych elementów w analizie można się doszukiwać jedynie w fakcie, iż kontrakt osiągnął poziom wsparcia wynikający z przesunięcia linii łączącej wcześniejsze maksima przez poziom minimum na 1.632 pkt. i rzeczywiście w ostatnich minutach wczorajszej sesji można było zainteresowanie zakupem kontraktu w przedziale 1.620-1.625 pkt.

Tym nie mniej wymiar psychologiczny wczorajszego spadku ( znaczący wzrost wolumenu i LOP, w połączeniu z przebiciem wsparć) wydaje mi się silniejszy od potencjalnego wsparcia. Owszem można założyć korektę wzrostową, jednakże podaż winna pojawiać w okolicach wcześniejszego minimum na 1.632 pkt., a w przypadku jego pokonania kolejnych oporów doszukiwałbym się na 1.640-42 pkt. Najbliższym wsparciem dla rynku jest minimum z 17 maja br. na 1.607 pkt., a ewentualne przebicie tego poziomu będzie potwierdzało wybicie w dół z blisko trzymiesięcznej konsolidacji i zarazem negowało formację przenikania hossy, która przez cały czas daje nadzieje na kontynuację wzrostu. Przebicie tego poziomu będzie sugerowało test kolejnych wsparć na 1.599, 1.592, 1.575 oraz 1.558 pkt. Do zmiany układu sił na rynku konieczny były wzrost powyżej wczorajszego maksimum na 1.664 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Jerzyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BZWBK: Spadki na GPW mogą się pogłębiać