CAB: eksport okien i drzwi z Polski zwiększył się w 2022 r. o 32 proc.

  • PAP
opublikowano: 25-03-2023, 08:59
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Eksport okien i drzwi z Polski zwiększył się w 2022 r. o 32 proc. do 3,96 mld euro z 2,98 mld euro w roku 2021 - poinformowało PAP Centrum Analiz Branżowych (CAB). Dodano, że na rynkach zagranicznych sprzedajemy już ponad dwa razy więcej niż producenci niemieccy.

CAB wskazało, że od 2004 roku eksport polskiej stolarki zwiększył się ponad 12-krotnie. W 2022 roku aż 31 proc. wartości eksportu wszystkich krajów UE to była właśnie sprzedaż polskich firm. O sile polskich eksporterów świadczy także fakt, że w 2022 roku polski eksport o co najmniej kilkanaście proc. wzrósł na każdym z 25 wiodących rynków eksportowych - najmocniej w USA (wzrost o 100 proc.) oraz we Włoszech (o 91 proc.). Dla porównania firmy z Niemiec w 2022 roku zwiększyły swój eksport o 3,5 proc. do 1,92 mld euro.

fot. Marek Wiśniewski
fot. Marek Wiśniewski

"Wśród wiodących eksporterów w Europie w 2022 roku szybciej od nas rosła tylko branża rumuńska, czyli aktualnie numer pięć wśród eksporterów okien i drzwi w Europie. Ich dynamika wzrostu jest imponująca (48 proc.), ale nie można zapominać, że eksport z Polski jest aż 7-krotnie większy niż z Rumunii" - podkreśla analityk Centrum Analiz Branżowych Maksymilian Miros.

Analityk zwraca uwagę, że ubiegłoroczny wzrost sprzedaży polskich okien i drzwi we Włoszech to m.in. efekt programu termomodernizacji Superbonus 110 proc. Program pobudził włoski rynek wymian, a polscy producenci okien i drzwi świetnie go wykorzystali. W minionym roku z Polski do Włoch sprzedano stolarkę za 474 mln euro, dzięki czemu Włochy awansowały na pozycję drugiego odbiorcy polskiej stolarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane