Cadbury przenosi się do Polski

Małgorzata Grzegorczyk
04-10-2007, 00:00

Potwierdzają się informacje „PB” o megainwestycji. Brytyjski dział producenta słodyczy przerzuci część produkcji nad Wisłę.

Potwierdzają się informacje „PB” o megainwestycji. Brytyjski dział producenta słodyczy przerzuci część produkcji nad Wisłę.

Brytyjski dział koncernu Cadbury Schweppes przedstawił związkom zawodowym propozycję przeniesienia części produkcji do Polski. Te informacje potwierdzają publikację „PB” z ubiegłego tygodnia, dotyczącą rozważanej inwestycji wysokości 270 mln EUR (ponad 1 mld zł). Jednak szef firmy w Polsce odmawia komentarza.

— To dopiero propozycje, które będą dyskutowane z pracownikami. Jest zbyt wcześnie, by mówić więcej — twierdzi Peter Knauer, prezes Cadbury Wedel.

Politycy popierają

— Polscy politycy zrozumieli, że Cadbury myśli o sporej inwestycji i zadeklarowali pomoc, co było języczkiem u wagi — ujawnia jednak osoba związana ze słodkim koncernem.

Wojciech Szelągowski, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, choć nie potwierdził, że prowadzone są z tym inwestorem negocjacje, deklaruje pomoc państwa dla firm, które planują reinwestycje. Nowy zakład będzie już kolejnym projektem Cadbury Schweppes w Polsce — firma inwestowała w Bielanach Wrocławskich, kupiła zakład Wedla, a w 2005 r. zdecydowała się na budowę fabryki gum do żucia w Skarbimierzu za 100 mln EUR (377 mln zł).

W ubiegłym tygodniu, „PB” informował, że firma zastanawia się nad lokalizacją inwestycji w Polsce lub na Słowacji. Kilka dni później agencja Reuters, powołując się na informacje „PB”, dotarła do przedstawiciela rządu Słowacji, który twierdził, że prowadzone są zaawansowane negocjacje.

Cadbury opublikowało wczoraj komunikat, w którym proponuje zamknięcie w latach 2009-10 zatrudniającej 500 osób fabryki w Keynsham i przeniesienie produkcji do zakładów w Bournville i w Polsce. Brytyjski zakład może liczyć na 40 mln GBP (216 mln zł) dodatkowych inwestycji. Cadbury myśli również o przeniesieniu części produkcji z Bournville do Polski już w przyszłym roku, co oznacza redukcję 200 miejsc pracy w brytyjskim zakładzie w latach 2008-10.

Polska, ale która

Nadal nie wiadomo, do którego regionu Polski trafi nowa inwestycja Cadbury. Można przypuszczać, że firma wybierze okolice Wrocławia, gdzie już ma dwa zakłady. Ale chodzą słuchy, że mogą to być okolice Warszawy, a produkcja ma trafiać na jeden z kluczowych dla koncernu rynków — do Rosji. Jednak prezesi stref wałbrzyskiej i łódzkiej twierdzą, że nic o projekcie nie wiedzą.

Inwestycja Cadbury przebije największe ubiegłoroczne projekty: Bridgestone (200 mln EUR), Sharpa (150 mln EUR), Greensource (100 mln EUR), Toyoty (132 mln EUR) czy Della (200 mln EUR).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cadbury przenosi się do Polski