Cadbury-Schweppes podpisał umowy dotyczące budowy fabryki w Skarbimierzu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-02-2006, 15:31

W czwartek w Brzegu (opolskie) podpisano trzy umowy, w ramach których w pobliskim Skarbimierzu, na terenach po bazie radzieckich wojsk lotniczych powstanie jedna z najnowocześniejszych na świecie fabryka gumy do żucia. Inwestorem jest firma Cadbury-Schweppes, koszt inwestycji to ponad 100 mln euro.

W czwartek w Brzegu (opolskie) podpisano trzy umowy, w ramach których w pobliskim Skarbimierzu, na terenach po bazie radzieckich wojsk lotniczych powstanie jedna z najnowocześniejszych na świecie fabryka gumy do żucia. Inwestorem jest firma Cadbury-Schweppes, koszt inwestycji to ponad 100 mln euro.

W brzeskim Zamku Piastów Śląskich podpisano trzy umowy - przedwstępną o sprzedaży 60 hektarów gruntu, na którym powstanie fabryka, w sprawie realizacji inwestycji istotnej dla całego regionu, oraz o doprowadzeniu mediów do przyszłej fabryki.

Budowa ma zacząć się we wrześniu 2006 roku, rozpoczęcie produkcji zaplanowano na styczeń 2008. Dzięki inwestycji zatrudnienie znajdzie od 300 do 500 mieszkańców regionu.

Poszukiwanie miejsca na budowę fabryki trwały ok. 2 lat. Ostatecznie zdecydowano się na południowo-zachodnią Polskę, a po kolejnych przymiarkach, na Skarbimierz. "Jednym z kryteriów wyboru tego miejsca był dostęp do wykwalifikowanych kadr - bo zarówno Opole, jak i Wrocław (inwestycja położona jest mniej więcej w połowie drogi między tymi miastami) są miastami uniwersyteckimi" - powiedziała dyrektor programu inwestycyjnego firmy, Judith Pickering

Wśród innych powodów, dla których Cadbury-Schweppes chce wybudować fabrykę gumy w Skarbimierzu Pickering wymieniła dobrą infrastrukturę drogową (w tym bliskość autostrady A4), oraz przychylny klimat, jaki dla inwestycji wytworzyły władze lokalne i wojewódzkie. Nie bez znaczenia był też wysoki poziom bezrobocia w powiecie brzeskim. "To z jednej strony korzystne dla nas, z drugiej będziemy w stanie pomóc tym ludziom" - zaznaczyła Pickering.

Fabryka w Skarbimierzu powstanie w ramach podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. "Dla nas nawiązanie współpracy ze strefą jest bardzo ważne - zwłaszcza, że ta współpraca ma objąć dalsze tereny. Liczę, że szybko wejdą tu kolejni inwestorzy, liczę, ze wspólnie zrobimy tu dobry interes" - zapowiedział wójt Skarbimierza Andrzej Pulit.

Zainteresowanie terenami w Skarbimierzu potwierdził prezes Wałbrzyskiej SSE Mirosław Greber. "Nie ukrywam, że liczymy na kolejnych inwestorów, pokazujemy im te tereny. Ze zrozumiałych względów nie mogę zdradzić szczegółów" - powiedział PAP.

Na to, że pojawienie się na Opolszczyźnie tak dużego inwestora może przyciągnąć do Skarbimierza, kolejne firmy liczy również wicemarszałek Opolszczyzny Józef Kotyś. W gminie przygotowano ok. 300 hektarów terenów inwestycyjnych. "Mamy szeroko otwarte ramiona dla inwestorów - zarówno zagranicznych jak i krajowych" - podkreślił wicemarszałek.

Samorząd województwa dofinansuje powstanie inwestycji, przyspieszy także budowę drogi wojewódzkiej z gminy do węzła autostrady A4. "Ta droga powstanie do końca przyszłego roku. Koszt budowy - ok. 16 mln zł poniesie budżet województwa" - oświadczył Kotyś.

Cadbury-Schweppes to światowy potentat w produkcji słodyczy i napojów. Firma jest notowana na giełdach w Londynie i Nowym Jorku. Zatrudnia ok. 50 tys. ludzi w fabrykach w 35 krajach. Według dostarczonych danych, dysponuje rynkowym kapitałem w wys. 11,5 mld funtów.

Inwestycja w Skarbimierzu jest trzecią w Polsce - wcześniej - w 1993 roku firma wybudowała fabrykę czekolady w podwrocławskich Bielanach, a w 1998 kupiła zakłady "E.Wedel".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane