Pierwszy od początku pandemii spadek aktywności przemysłu Chin

opublikowano: 01-09-2021, 05:50

Wznowienie restrykcji z powodu zakażeń COVID-19, wąskie gardła oraz wysokie ceny surowców spowodowały w sierpniu pierwszy od początku pandemii spadek aktywności przemysłu Chin, informuje Reuters.

Prywatnie liczony wskaźnik PMI przemysłu, publikowany przez Caixin/Markit, spadł w sierpniu do 49,2 wobec 50,3 w lipcu. Odczyt poniżej 50 oznacza malejącą aktywność. Dane są rozczarowaniem, bo analitycy ankietowani przez Reutersa prognozowali, że PMI przemysłu spadnie w sierpniu tylko do 50,2.

Subindeks produkcji spadł do 47,7 i jest najniżej od lutego ubiegłego roku kiedy pandemia w Chinach była najsilniejsza. Subindeks nowych zamówień spadł do 48.

W oficjalnym odczycie PMI przemysłu jego aktywność nadal minimalnie rośnie. We wtorek urząd statystyczny Chin informował, że wskaźnik spadł w sierpniu do 50,1 z 50,4 w lipcu.

Prywatnie szacowany PMI różni się od oficjalnego tym, że bardziej odzwierciedla sytuację mniejszych, prywatnych firm. Oficjalny koncentruje się głównie na dużych firmach państwowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane