Cała Europa patrzy na Wall Street

Marek Druś
05-08-2009, 00:00

Europejscy inwestorzy są gotowi do korekty. Czekają jednak na sygnał z USA. Paneuropejski DJ Stoxx 600 wzrósł o ponad 40 proc. od 9 marca, kiedy rynki osiągnęły tegoroczne dno. Jego wskaźnik cena/zysk wzrósł do 35,6 — najwyższej wartości od września 2003 roku. We wtorek indeksy europejskich giełd spadały przez niemal cały dzień. Lekki ruch indeksów na Wall Street krótko po rozpoczęciu sesji spowodował jednak, że w Paryżu, Frankfurcie i Londynie natychmiast ożywił się popyt, co pozwoliło zniwelować dużą część strat. Zdecydowana większość z 20 europejskich indeksów branżowych kończyła dzień spadkiem. Najmocniej taniały akcje spółek surowcowych. Inwestorzy pozbywali się także papierów banków. Pogorszył nastroje Standard Chartered, który zapowiedział sprzedaż nowych akcji za 1,7 mld USD.

Do pozbywania się akcji skłaniały także słabe wyniki spółek. Z tego powodu taniały m.in. UBS, BMW i William Hill. W USA sesja rozpoczęła się spadkiem indeksów. Wiadomość o piątym kolejnym miesiącu wzrostu indeksu realizowanych sprzedaży domów poprawiła nastroje. Byki podjęły kolejną próbę przełamania oporów SP 500 i Nasdaq. Najmocniej wśród blue chipów drożał Caterpillar, który przedstawił optymistyczną prognozę wyników.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cała Europa patrzy na Wall Street