Czytasz dzięki

Całkowita produkcja samochodów spadła w sierpniu o 2,02 proc. r/r

Internet Securities
opublikowano: 14-09-2005, 09:42

Produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce spadła w sierpniu 2005 roku o 2,02 proc. r/r do 28.957 sztuk, a w okresie styczeń-sierpień zmniejszyła się o 0,9 proc. do 383.596 sztuk, podała w raporcie firma Samar, zajmująca się monitoringiem rynku samochodowego.

Produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce spadła w sierpniu 2005 roku o 2,02 proc. r/r do 28.957 sztuk, a w okresie styczeń-sierpień zmniejszyła się o 0,9 proc. do 383.596 sztuk, podała w raporcie firma Samar, zajmująca się monitoringiem rynku samochodowego.

„W stosunku do lipca, uzyskany rezultat był niższy o ponad 41 proc., co w dużym stopniu wynikało z przerw w produkcji powiązanych z okresem urlopowym, remontami i modernizacją linii produkcyjnych” – podano w raporcie.

W produkcji samochodów osobowych odnotowano w sierpniu „tradycyjny” znaczny spadek, związany z wakacyjną przerwą w fabryce Fiata – lidera rynku, tłumaczy Samar.

W sierpniu wyprodukowano 24.398 aut, czyli o ponad 43 proc. mniej niż lipcu, ale o 2 proc. więcej niż w sierpniu ub. roku. Natomiast w okresie styczeń-sierpień produkcja spadła o ponad 4 proc..

„Przyczyną takiego stanu wydaje się być wciąż niski popyt na nowe auta na rynku krajowym, gdyż zainteresowanie ‘polskim produktami’ na rynkach Europejskich jest wciąż wysokie. Z niemal 25 tys. wyprodukowanych w sierpniu samochodów, prawie 23 tys. (czyli ponad 93 proc.) znalazło swoich nabywców poza granicami Polski” – czytamy w raporcie.

Największym polskim producentem pozostał Fiat, którego udział w produkcji całkowitej samochodów osobowych w sierpniu tego roku wyniósł prawie 54 proc.. Drugą pozycję z wynikiem 22 proc. zajmuje Opel, trzeci jest Volkswagen z 17 proc. udziału.

Pierwszą pozycję wśród produkowanych w Polsce modeli z 44 proc. udziałem zajmuje Fiat Panda. Na drugiej pozycji lokuje się Opel Astra z 14 proc. udziałem. Tuż za nim znajduje się Volkswagen Caddy (12 proc.) i Fiat Seicento (blisko 10 proc.). Kolejne pozycje zajmują: Opel Agila, FSO Lanos, VW Transporter oraz FSO Matiz.

Produkcja samochodów dostawczych zmniejszyła się w sierpniu o 23,3 proc. m/m i prawie 3 proc. do 4.559 sztuk. W ciągu ośmiu miesięcy tego roku produkcja wzrosła o 24 proc. do 57.184 aut.

„Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, za tak dobrym wynikiem stoi wysokie zapotrzebowanie na produkty pochodzące z polskich fabryk (VW Caddy, Fiat Panda Van, VW Transporter, itd.) na innych rynkach. Ponad 91 proc. produkcji wysyłane jest na eksport” – głosi raport.     tom

Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
×
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane