Cały rok bez spowolnienia

JKW
opublikowano: 23-12-2011, 00:00

Po świetnych danych o konsumpcji jest już niemal przesądzone, że rok 2011 przejdzie do historii jako udany.

Dobra seria polskiej gospodarki trwa — tym razem miłą niespodziankę sprawiła konsumpcja. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w listopadzie sprzedaż detaliczna rosła w tempie 12,6 proc. rocznie. To jedna z najwyższych dynamik w ostatnich kilku latach. Przed publikacją danych ekonomiści spodziewali się, że konsumpcja będzie wysoka, ale nie aż tak (prognozowali 10,5 proc.).

— Sprzedaż detaliczna pozostaje silna. Listopad był kolejnym miesiącem z rzędu z dwucyfrową dynamiką — podkreśla Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. Część tej wysokiej dynamiki to tylko skutek inflacji. Jednak nawet po jej wyeliminowaniu konsumpcja wykazuje się mocnym wzrostem. W ujęciu realnym sprzedaż wzrosła o 7,4 proc.

— Ten wynik również należy uznać za bardzo dobry, świadczący o tym, że w czwartym kwartale konsumpcja nie wyhamuje — twierdzi Monika Kurtek. W ostatnich miesiącach gospodarka przyzwyczaiła analityków, że jeżeli zaskakuje, to pozytywnie. Najpierw zadziwiająco dobry był trzeci kwartał (głównie dane o PKB i inwestycjach), potem świetne okazały się wyniki produkcji, eksportu i handlu detalicznego w październiku i listopadzie. Wbrew rynkowym prognozom, polska gospodarka przejdzie prawdopodobnie przez cały 2011 r. bez najmniejszych oznak spowolnienia. Mimo że wiele państw strefy euro jest już pogrążonych w recesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy