Czytasz dzięki

Cameron: Brexit zagrożeniem dla bezpieczeństwa W. Brytanii i Europy

PAP
opublikowano: 09-05-2016, 12:49

Brytyjski premier David Cameron ostrzegł w poniedziałek, że ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności kraju i całego kontynentu.

David Cameron
Zobacz więcej

David Cameron Bloomberg

"Wielka Brytania zawsze była dumna ze swoich globalnych relacji. Zawsze byliśmy europejską potęgą i zawsze będziemy" - mówił Cameron, apelując do brytyjskiej dumy narodowej i odpowiedzialności za pokój w Europie. "Zanim dołączyliśmy do Unii Europejskiej, nasza siła na świecie malała" - przypomniał, dodając, że członkostwo we Wspólnocie "zwiększyło wpływy" Wielkiej Brytanii.

Cameron podkreślił, że jego kraj miał decydujący wpływ na przyjęcie unijnych sankcji przeciwko Rosji po jej interwencji na Ukrainie, a także odegrał znaczącą rolę w negocjacjach rozbrojeniowych z Iranem oraz rozwiązywaniu kryzysu związanego z epidemią wirusa ebola. "Gdybyśmy byli poza Unią Europejską, nie mielibyśmy siły, aby wpływać na decyzje UE w ten sposób. W efekcie zmniejszylibyśmy nasze wpływy w wyniku naszej własnej decyzji" - ostrzegł.

Wskazując na zagrożenia związane z agresywną polityką Rosji i pamięć o niedawnych wojnach na Bałkanach, Cameron przestrzegł przed założeniem, że europejski pokój jest dany raz na zawsze.

Jak przypomniał, dwoma najważniejszymi priorytetami W. Brytanii we Wspólnocie było "rozszerzenie wspólnego rynku i przyjęcie dawnych państw komunistycznych do Unii Europejskiej". Podkreślił, że rozszerzenie ustabilizowało sytuację na kontynencie europejskim i podniosło poziom bezpieczeństwa. "Czy bez cienia wątpliwości możemy być pewni, że pokój i stabilność naszego kontynentu są zapewnione? Czy (wyjście z UE) jest warte tego ryzyka? Nie spieszyłbym się nadmiernie z przyjmowaniem takiego założenia" - ocenił.

Wspominając rosnące zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego, Cameron przytoczył słowa historyka Nialla Fergusona, że "sieć najlepiej zwalcza się inną siecią"; podkreślił przy tym znaczenie UE w budowaniu bezpieczeństwa na kontynencie i w jego bezpośrednim otoczeniu. "Pozostając członkiem Wspólnoty będziemy silniejsi, bezpieczniejsi i zamożniejsi" - zapewniał, odwołując się do głównego sloganu kampanii za dalszym członkostwem.

Poniedziałkowe wystąpienie brytyjskiego premiera zwiastuje przeniesienie akcentu w kampanii przed czerwcowym referendum z tematów ekonomicznych na kwestie bezpieczeństwa i stabilności Wielkiej Brytanii i Europy.

Szef brytyjskiego MSZ Philip Hammond - niegdyś uważany za jednego z najbardziej eurosceptycznych członków rządu, który opowiedział się za dalszym członkostwem kraju we Wspólnocie - powiedział w poniedziałek w wywiadzie radiowym, że w żadnym z państw, które odwiedził, nie usłyszał, iż Wielka Brytania byłaby bardziej wpływowym, ważniejszym partnerem będąc poza Unią Europejską.

Referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE odbędzie się w czwartek, 23 czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane