Cannabis może zmieniać nasze wspomnienia

opublikowano: 16-02-2020, 22:00

Badania wskazują, że THC — substancja psychoaktywna znajdująca się w marihuanie — zwiększa predyspozycje do tworzenia tzw. fałszywych wspomnień.

Naukowcy z wydziału psychologii i neuronauki Uniwersytetu Maastricht w Holandii podzielili ochotników na dwie grupy — jedna zażyła THC, druga placebo. Po tygodniu poddano ich testom. Mieli np. odtworzyć z pamięci 15 słów, które wcześniej pokazano im na kartce. W innym zadaniu dzięki wirtualnej rzeczywistości uczestnicy eksperymentu byli świadkami ulicznej kradzieży, którą potem relacjonowali. Okazało się, że grupa z THC miała zdecydowanie większą skłonność do kreowania fałszywych wspomnień, a gdy odtwarzali z pamięci słowa z kartki, częściej wymyślali takie, których na niej nie było.

Fałszywe wspomnienia to mechanizm psychologiczny, który zachodzi, gdy nie możemy odtworzyć w pamięci jakiegoś szczegółu i nieświadomie, zwykle pod wpływem zewnętrznych sugestii, próbujemy go zastąpić innym. Naukowcy podkreślają, że cannabis najwyraźniej zwiększa podatność na wystąpienie fałszywych wspomnień.

Zdaniem portalu „Medical Newst Today” najnowsze wyniki badań mogą wpłynąć na procedury sądowe, w których fakty ustala się na podstawie zeznań naocznych światków. Już z wcześniejszych badań wynika natomiast, że regularne, intensywne palenie tzw. zioła wpływa negatywnie na pamięć słowną, uczenie się i uwagę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane