Capital Economics: Brexit doprowadzi do populistycznego zwrotu w Polsce i na Węgrzech

W przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej środkowoeuropejskie rządy przyjmą populistyczną linię, która będzie skutkować wyhamowaniem inwestycji i wzrostu gospodarczego, ostrzega ośrodek Capital Economics.

Polska flaga
Zobacz więcej

Polska flaga REUTERS/Kai Pfaffenbach/FORUM

Ewentualny tryumf eurosceptyków w zaplanowanym na 23 czerwca referendum w Wielkiej Brytanii nie będzie miał bezpośredniego przełożenia na gospodarki Europy Środkowej, może jednak stanowić bodziec do niekorzystnego zwrotu w polityce ich rządów, ostrzegł w poniedziałkowym raporcie William Jackson, ekonomista tanku Capital Economics. Wszystko dlatego, że obniży prestiż Unii Europejskiej i sprawi wrażenie, że członkostwo w niej jest odwracalne. To ośmieliłoby środkowoeuropejskie rządy o populistycznych ciągotach do żądania złagodzenia unijnej kontroli nad ich posunięciami w polityce wewnętrznej, tłumaczy specjalista.

„Sprzeciw wobec unijnego nadzoru zapewne doprowadziłby do zwrotu polityki w stronę populistycznych rozwiązań, czego efektem byłoby złagodzenie dyscypliny budżetowej i pogorszenie klimatu dla przedsiębiorców. W krótkim terminie wzrost można pobudzić wyższymi wydatkami, jednak miałoby to niekorzystny skutek w postaci ograniczenia inwestycji, a to doprowadziłoby do wyhamowania wzrostu w średnim terminie” – napisał William Jackson.

Nieco innego zdania są analitycy banku Credit Agricole, według których brexit odbiłby się na środkowoeuropejskich gospodarkach także w krótkim terminie. Według ich obliczeń już w ciągu roku odjąłby 0,5 punktu procentowego od dynamiki PKB w Polsce i nawet 0,8 punktu od wzrostu węgierskiego. Bezpośrednimi skutkami brexitu byłyby presja na wyhamowanie eksportu i napływu inwestycji do krajów regionu, oceniają specjaliści Credit Agricole.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Capital Economics: Brexit doprowadzi do populistycznego zwrotu w Polsce i na Węgrzech