Capital Partners zmniejszy portfel

Katarzyna Latek
30-01-2008, 00:00

Capital Partners wprowadzi w najbliższych miesiącach na giełdę lub New Connect pięć swoich spółek. Zwiększy też wartość inwestycji.

Capital Partners wprowadzi w najbliższych miesiącach na giełdę lub New Connect pięć swoich spółek. Zwiększy też wartość inwestycji.

Fundusz Capital Partners (CP) chce stopniowo zmniejszyć liczbę spółek w swoim portfelu, a pojedyncze inwestycje mają być większe niż do tej pory.

— Nie boimy się transakcji do 100 mln zł — zapowiada Paweł Bala, prezes CP.

W najbliższym czasie fundusz zamierza się skupić na wprowadzeniu na GPW lub New Connect pięciu swoich spółek portfelowych: WiedzaNet, Aero, 123market.pl, Bać-Pol i Piecexport. Najbliżej giełdy jest WiedzaNet, której prospekt już znajduje się w nadzorze. CP zapewnia, że do debiutu na pewno dojdzie, choć trwają jeszcze analizy. Niewykluczone, że emisja zostanie nieco zmniejszona. Na razie fundusz przewiduje, że spółka zbierze z oferty publicznej 10- -12 mln zł. Największym debiutem z portfela CP ma być Piecexport, którego emisja może mieć wartość 70-80 mln zł. Drugi jest Bać-Pol — jego emisja jest szacowana na 50-60 mln zł (przy obecnej wycenie spółki, bez zapowiadanych akwizycji). W przypadku części spółek nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji co do ich przyszłości — czy trafią na rynek publiczny, czy do nowych inwestorów.

Większa wartość

CP ma w planach także zwiększenie wartości swoich spółek budowlanych — Biprometu oraz Piecexportu. W obu przypadkach zapowiadane są akwizycje.

— W Piecexporcie mamy już wytypowane konkretne spółki, które chcemy przejąć — mówi Paweł Bala.

Fundusz myśli też o pozyskaniu współinwestorów dla obu firm budowlanych.

Paweł Bala zapowiada również, że w tym roku częściej niż w poprzednich latach fundusz będzie wychodził z inwestycji nie przez giełdę, ale dzięki transakcjom poza rynkiem publicznym. Możliwe jest pozyskanie inwestora strategicznego lub finansowego dla PTV Production, Livechat Software i Telecom Partners.

Nowi inwestorzy

Fundusz przedstawił także plany wobec swoich spółek portfelowych już notowanych na giełdzie. ECard i CP Energia są przygotowywane do ewentualnego przejęcia przez inwestorów branżowych. W przypadku CP Energii będzie to możliwe prawdopodobnie pod koniec 2009 r. Niewykluczona jest też kolejna emisja akcji tej spółki. Nowego inwestora może mieć również giełdowy Bipromet.

Paweł Bala poinformował, że w ubiegłym roku spółka zainwestowała w akcje 34 mln zł, sprzedała papiery za 34 mln zł i zrealizowała 21 mln zł zysku ze sprzedanych akcji. Na koniec 2007 r. łączne zaangażowanie kapitałowe CP wynosiło 51 mln zł, w tym niecałe 10 mln zł było finansowane obligacjami.

Plany FUNDUSZU*

SPÓŁKI JUŻ NOTOWANE

Możliwa sprzedaż inwestorowi branżowemu:

eCard, CP Energia, Bipromet

Stopniowe wychodzenie z inwestycji:

e-Muzyka, Liberty Group,

Virtual Visio

SPÓŁKI NIENOTOWANE

Możliwy debiut na GPW/New Connect:

WiedzaNet, 123market.pl,

Xtrade, Bać-Pol, Piecexport,

Aero, Invest House Mazury

Inwestor albo debiut:

Telecom Partners, PTV

Production, Livechat Software

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Capital Partners zmniejszy portfel