Carbon Tracker widzi historyczny szczyt popytu na paliwa kopalne już za 5 lat

opublikowano: 11-09-2018, 11:52

Think tank Carbon Tracker prognozuje, że już w 2023 roku globalny popyt na paliwa kopalne osiągnie historyczny szczyt, donosi The Guardian.

Prognoza jest dużo bardziej optymistyczna niż publikowane np. przez spółki naftowe, według których globalny szczyt popytu na paliwa kopalne wypadnie w połowie lat 30. obecnego wieku. Nie dotyczy to węgla, w przypadku którego szczytowym rokiem popytu był 2014 r.

Zobacz więcej

Ropa, kiwaki

Bloomberg

Prognozując nadejście historycznego szczytu popytu na paliwa kopalne już za 5 lat Carbon Tracker alarmuje, że oznacza to duże ryzyko dla rynków finansowych, przed którymi pojawi się perspektywa utraty wartości aktywów wycenianych na miliardy dolarów.

Firmy naftowe twierdza jednak, że nie mają obaw związanych ze spadkiem popytu na paliwa kopalne w dłuższej perspektywie. BP informowało wcześniej w tym roku, że średnio co 13 lat wydobywa ropę i gaz stanowiące całą rezerwę węglowodorów spółki. Inne firmy odrzucają prognozy rychłego nadejścia szczytu popytu na paliwa kopalne. Amerykański ExxonMobil, największy koncern naftowy świata, spodziewa się wzrostu popytu do 2040 roku wskazując uzależnienie świata od paliw kopalnych w ciężkim transporcie kołowym, morskim i lotnictwie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, the Guardian

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu