Carcade wchodzi na rynek pośrednictwa kredytowego

Reuters
opublikowano: 16-01-2002, 14:08

Paweł Florkiewicz WARSZAWA (Reuters) - Trudna sytuacja spółek leasingowych powoduje, że Carcade Invest SA chce przestawić swą działalność na sprzedaż usług finansowych i produktów ubezpieczeniowych. Firma dalej myśli o pozyskaniu inwestora, powiedział w środę prezes Carcade. "Chcemy w 2002 roku osiągnąć znaczącą pozycję w pośrednictwie kredytowym. Myślimy o pierwszej piątce

Paweł Florkiewicz

WARSZAWA (Reuters) - Trudna sytuacja spółek leasingowych powoduje, że Carcade Invest SA chce przestawić swą działalność na sprzedaż usług finansowych i produktów ubezpieczeniowych. Firma dalej myśli o pozyskaniu inwestora, powiedział w środę prezes Carcade.

"Chcemy w 2002 roku osiągnąć znaczącą pozycję w pośrednictwie kredytowym. Myślimy o pierwszej piątce" - powiedział podczas konferencji prasowej Władysław Bajsert.

Kłopoty branży leasingowej związane były w dużej mierze z wycofywaniem się banków z finansowania leasingu. Ograniczenie udzielania kredytów firmom laesingowym spowodowało, że niektóre z nich po prostu zaprzestały działalności.

W przypadku innych zaowocowało to wręcz ich upadłością. Najbardziej spektakularnym przykładem był Clif.

Najlepiej poradzili sobie ci, którzy znaleźli inwestora gotowego wspomóc ich zastrzykiem finansowym. Miało to miejsce w przypadku Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL), który przeszedł w ręce Credit Agricole.

Carcade również szukał partnera. Najpierw planowana była fuzja właśnie z EFL, która jednak nie doszła do skutku. Kolejnym krokiem była próba porozumienia z AIG, jednak i ona spaliła na panewce.

Jak powiedział w środę prezes Carcade, spółka musiała więc opracować nową strategię.

Wiąże się ona z przebudowaniem całej grupy. Administracją dotychczasowego portfela leasingowego zajmie się jedna firma - Invest SA. Natomiast spółki Carcade oraz Akcept będą sprzedawać usługi finansowe.

Jak powiedział prezes Bajsert pierwsza z nich zajmie się pośrednictwem kredytowym, a druga dystrybucją produktów ubezpieczeniowych.

"Liczymy, że za 4-5 miesięcy działalność kredytowa zacznie przynosić zyski" - dodał prezes Carcade.

Sprzedaż produktów kredytowych ruszy już w najbliższych dniach. Na początek Carcade podpisał umowę z PKO BP.

"Umowa jest podpisana i już uruchamiamy działalność operacyjną" - dodał prezes Carcade.

Ponadto Bajsert powiedział też, że powstała oddzielna spółka Advisers SA. Rozpocznie ona działalność w momencie, gdy Carcade uda się pozyskać od banków środki na nową działalność leasingową.

"Chodzi o to, że w tej spółce zostaną zgromadzone aktywa danego banku oddane w leasing, dzięki czemu będzie on miał nad nimi pełną kontrolę i zmniejszy się wpływ czynników zewnętrznych" - dodał.

Prezes Bajsert powiedział, że gdy tylko zakończą się porządki w grupie Carcade, spółka wznowi poszukiwanie inwestora finansowego lub branżowego.

"Być może będzie to inwestor branżowy, któremu zaoferujemy swą infrastrukturę oraz pozycję na rynku, aby mógł oferować swe produkty" - dodał.

Obecnie Carcade ma około 10.000 podpisanych umów leasingowych, a jego przychody po 11 miesiącach 2001 roku wyniosły 191,1 miliona złotych. Strata netto w w tym okresie to 4,1 miliona złotych.

Jak powiedział w środę Bajsert, na koniec ubiegłego roku strata przewidywana jest na poziomie 8-9 milionów złotych.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane