Czytasz dzięki

Carlos Ghosn oskarżony

opublikowano: 10-12-2018, 06:28

Japońscy prokuratorzy oskarżyli Carlosa Ghosna, byłego szefa Nissana, o zaniżanie w raportach spółki otrzymywanego wynagrodzenia.

Oskarżony został także inny członek rady dyrektorów Nissana, Greg Kelly, a także sama spółka.

Carlos Ghosn
Zobacz więcej

Carlos Ghosn fot. Bloomberg

Ghosn, przez wiele lat prezes, a potem szef rady dyrektorów Nissan Motor Co., został zatrzymany 19 listopada na lotnisku w Tokio. Zarzucono mu sprzeniewierzenie pieniędzy spółki na cele prywatne, a także ukrywanie rzeczywistej wysokości wynagrodzenia.

Po oskarżeniu Ghosn pozostanie w areszcie. Od postawienia do oskarżenia do rozprawy zwykle upływa w Japonii 40-50 dni. Sprawę rozpatrzy trzech sędziów. Ghosnbędzie miał prawo do dwukrotnego odwołania się od wyroku, jeśli uzna to za właściwe. Grozi mu 10 lat więzienia, wynika z informacji prokuratury.

Ghosn był do niedawna legendą branży motoryzacyjnej. Niemal dekadę temu uratował Nissan Motor przed bankructwem powiązując go z Renault i tworząc najsilniejszy alians motoryzacyjny świata, do którego dołączyło w późniejszych latach także Mitsubishi Motors. Niektórzy analitycy uważają, że za postawieniem oskarżenia Ghosnowi stoją działania najwyższych rangą menedżerów Nissana, którzy nie chcieli dopuścić do planowanej przez fuzji japońskiej spółki z Renault. Francuska spółka wciąż odwołała Ghosna ze stanowiska prezesa i szefa rady dyrektorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane