Carney: kryptowaluty mogą stać się zagrożeniem dla systemu finansowego

opublikowano: 19-03-2018, 08:20
aktualizacja: 19-03-2018, 08:21

Szybka ewolucja kryptoaktywów może spowodować, że pewnego dnia staną się zagrożeniem dla systemu finansowego, napisał w liście do liderów państw G20 Mark Carney, przewodniczący Rady Stabilności Finansowej i szef Banku Anglii.

- Szersze wykorzystanie i większe wzajemne powiązanie może, jeśli nie dojdzie do znaczącego poprawienia postępowania, integralności i cyberodporności, stanowić ryzyko dla stabilności finansowej przez efekt wzrostu zaufania – napisał Carney.

Mark Carney
Zobacz więcej

Mark Carney fot. Bloomberg

Szef Banku Anglii już wcześniej sygnalizował, że era „kryptoanarchii” musi się skończyć i trzeba objąć ten obszar regulacjami.

Obecnie kryptoaktywa nie są zagrożeniem dla stabilności finansowej, bo ich rynek jest relatywnie mały. W szczytowym momencie łączna globalna wartość rynkowa wszystkich cyberaktywów stanowiła mniej niż 1 proc. globalnego produktu. Do tego kryptoaktywa nie są w sposób istotny wykorzystywane w transakcjach, co ogranicza ich wpływ na resztę systemu finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Carney: kryptowaluty mogą stać się zagrożeniem dla systemu finansowego