Carney: renminbi będzie walutą rezerw rywalizującą z dolarem

opublikowano: 10-01-2019, 09:42

Szef Banku Anglii Mark Carney uważa, że chińskie renminbi, jak oficjalnie nazywany jest juan, będzie prawdopodobnie globalną walutą rezerw rywalizującą z amerykańskim dolarem.

- Uważam za prawdopodobne, że będziemy mieli inne waluty rezerw niż dolar amerykański – powiedział Carney. – Ewolucja globalnego systemu finansowego jest opóźniona wobec zmian w globalnej gospodarce i jest asymetryczna koncentracja aktywów finansowych w gospodarkach rozwiniętych względem aktywności gospodarczej – dodał. 

Zobacz więcej

Mark Carney, szef Banku Anglii

Bloomberg

Szef Banku Anglii zwrócił uwagę, że gospodarki wschodzące obecnie odpowiadają za 60 proc. globalnej aktywności gospodarczej. Ich udział w globalnych aktywach to jednak tylko ok. 30 proc. Carney uważa, że ta nierównowaga będzie malała z czasem.  

- W miarę powstawania nowego porządku na świecie, ten brak połączenia między realną gospodarką i finansami będzie prawdopodobnie malał i w tym procesie mogą wyłonić się nowe waluty rezerw – powiedział szef Banku Anglii. – Przede wszystkim oczekiwałbym, że będą to istniejące krajowe waluty, jak renminbi – dodał.

Carney podkreślił, że takie zmiany nie następują szybko.

- USA wyprzedziły Wielką Brytanię w drugiej połowie XIX wieku, ale trwało do lat 20. XX wieku zanim dolar osiągnął dominującą pozycję w międzynarodowym handlu – powiedział.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Yahoo Finance UK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu