CASE: gospodarka będzie zwalniać

DI, PAP
19-09-2007, 20:54

Gospodarka rozwija się szybko, ale będzie zwalniała; w 2008 roku należy oczekiwać "wyraźnie niższej dynamiki wzrostu" - napisano w raporcie Centrum Analiz Społeczno- Ekonomicznych (CASE) i kwartalnika PG TOP.

Według CASE powodem zwolnienia tempa wzrostu gospodarczego będą m.in. dysproporcje między liczbą pracowników a zapotrzebowaniem na nich. Poza tym zapotrzebowanie rynku na produkty jest tak wysokie, że producenci nie są w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości towarów - powiedział na konferencji prasowej jeden z autorów raportu, redaktor kwartalnika PG TOP Maciej Krzak.

Wzrost gospodarczy w drugim kwartale wyniósł 6,7 proc. wobec 7,4 proc. w pierwszym kwartale. Eksperci CASE spodziewają się, iż w związku z tym, że narasta presja inflacyjna, to bank centralny może w przyszłym roku podnieść stopy procentowe do 6,25 proc. w skali rocznej.

Pod koniec sierpnia Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Od 30 sierpnia główna stopa procentowa wynosi 4,75 proc.

"Cykl zacieśniania polityki pieniężnej dopiero się rozpoczął i do końca roku nie można wykluczyć co najmniej jednej podwyżki stóp procentowych, a dalsze podwyżki w 2008 r. są nieuniknione" - napisali analitycy w raporcie.

Z raportu CASE wynika, że w I połowie tego roku wzrosły napięcia inflacyjne. "Główne przyczyny wzrostu rocznej stopy inflacji CPI z 1,4 proc. w grudniu 2006 r. do 2,3 proc. w lipcu 2007 r. znajdowały się po stronie podażowej (rosnące ceny paliw i żywności), natomiast oznaki presji popytowej były słabe" - czytamy w raporcie.

Kwartalnik "Polska Gospodarka. Tendencje, Oceny, Prognozy" (PG TOP) ukazuje się od 1999 r. Zawarte w nim analizy są dziełem zespołu ekonomistów CASE, specjalistów w zakresie makroekonomii i ekonometrii.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / CASE: gospodarka będzie zwalniać