Catalyst: 130 mln zł na start

  • Emil Szweda
opublikowano: 13-01-2017, 16:13

Już nie tylko prasa i przedstawiciele firm pożyczkowych krytykują resort sprawiedliwości za projekt ustawy antylichwiarskiej, ale także inne resorty i urzędy. Czy to wystarczy, by wyciągnąć branżę z potencjalnych tarapatów?

Być może. Tylko być może, ponieważ projekt ograniczenia pozaodsetkowych kosztów pożyczek pozabankowych od początku nie opierał się na badaniach rynku (choć przywoływano regulacje w innych krajach), a bardziej na widzimisię urzędników, co nie przeszkodziło mu ujrzeć światła dziennego. Jeśli ustawa w obecnym kształcie – mimo krytycznych opinii ze strony NBP czy resortu finansów - będzie przepychana przez rząd i parlament, być może należy traktować ją jako element wewnątrz rządowych rozgrywek niż rzeczywistą chęć opartej na zdrowych zasadach regulacji rynku.

Antagonistom projektu przybył w sukurs naciągany argument – Marka, dawniej firma obecna także na Catalyst – złożyła jeszcze przed końcem roku wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Nie jest to jednak najlepszy przykład na to, że nowe prawo – zanim jeszcze powstało – uderza w firmy pożyczkowe. Owszem, Marka próbowała w grudniu jeszcze jednej emisji obligacji i być może ona nie powiodła się właśnie ze względu na publikację projektu ustawy. Ale Marka przeżywała już wcześniej duże kłopoty, o czym nie raz w Obligacje.pl pisaliśmy. Jest to raczej przykład na to, że firmy pożyczkowe – mimo naliczanych opłat i prowizji – działają w sferze wysokiego ryzyka gospodarczego udzielając pożyczek osobom, które nie mogą lub nie chcą pożyczać w bankach, a cena tego ryzyka naliczana w finalnym koszcie pożyczki, nie zawsze jest wystarczająca. Zwłaszcza na rozdrobnionym i konkurencyjnym rynku polskim.

W tych dniach o prolongacie spłaty obligacji poinformował także Biomax (planuje spłacić obligacje, po pozyskaniu inwestora). Zarówno Marka jak i Biomax przeprowadzały w przeszłości tzw. małe publiczne emisje obligacji i wpisują się w ponure statystyki Catalyst – 26 proc. emisji o wartości do 10 mln zł nie zostało wykupionych w 2016 r. i nie jest to wynik przypadkowy (historycznie oscyluje powyżej 20 proc.). Bezpieczniej (choć mniej zyskownie) celować więc w większe spółki i emisje – z zapadających wszystkich serii obligacji w 2016 r. nie spłaconych zostało 3,6 proc. (głównie właśnie małych firm).

Z drugiej strony, szklanka jest w ponad 74 proc. pełna – taki odsetek małych emisji był spłacany prawidłowo. Dlatego poszukując wyższych stóp zwrotu inwestorzy mogą przyjrzeć się ofercie Fachowcy.pl – spółka oferuje 8,5 proc. za dwuletnie obligacje o wartości do 6 mln zł.

Od poniedziałku rusza oferta starego znajomego – Best w ciągu trzech ostatnich lat skierował do inwestorów indywidualnych sześć emisji publicznych. Tym razem stara się o 30 mln zł na 4,5 roku  w zamian za 3,3 pkt proc. marży ponad WIBOR 3M. Jest to trzecia w tym roku duża emisja publiczna adresowana do detalicznych inwestorów. Przed rokiem sezon emisji wystartował w lutym (zainicjował go właśnie Best), a mimo to rok 2016 okazał się rekordowym pod względem wartości i liczby przeprowadzonych ofert publicznych. Licznik roku 2017 już bije i po pierwszym miesiącu roku wynik nie będzie niższy niż 130 mln zł.

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Obligacje.pl

Polecane