CBA zatrzymała kolejne cztery osoby w związku ze śledztwem ws. wyłudzania VAT

PAP
opublikowano: 04-04-2018, 13:31

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę kolejne cztery osoby w związku ze śledztwem w sprawie wyłudzania VAT - dowiedziała się PAP. Dwóch z nich to Wietnamczycy, którzy mieli wystawić fikcyjne faktury na co najmniej 16,4 mln zł.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA podał, że zatrzymania tych osób dokonali agenci z łódzkiej delegatury CBA m.in. w Wólce Kosowskiej.

"Zatrzymaliśmy dwoje biznesmenów pochodzenia wietnamskiego, działających w branży tekstylnej w Wólce Kosowskiej, prezesa grupy handlowej z Tarnobrzega i pośrednika, który przewoził +brudne pieniądze+" - powiedział PAP Kaczorek. To spółki - F. i D. - prowadzone w Wólce Kosowskiej przez zatrzymanych, wystawiały fikcyjne faktury VAT na przynajmniej 16 mln 400 tys. zł. Agenci zabezpieczyli samochód terenowy wart ok. 700 tys. zł i 55 tys. euro gotówki.

Prezes tarnobrzeskiej spółki miał też od innych firm nabyć nielegalnie fikcyjne faktury VAT na kolejne ok. 3 mln zł, by nie płacić tego podatku - podał Kaczorek i zaznaczył, że czynności w tej sprawie trwają.

"Funkcjonariusze CBA przeszukują mieszkania zatrzymanych, a w biurach rachunkowych zabezpieczają dokumentację księgową. Kwoty nielegalnych faktur mogą się zwiększyć" - powiedział Kaczorek.

Czwarty zatrzymany, to osoba pośrednicząca w praniu pieniędzy i przewożąca je. "Pośrednik jest nieformalnie związany z warszawską agencją pracy tymczasowej, której szefów w lutym zatrzymali już agenci CBA" - podał Kaczorek. Według CBA, zatrzymani - poprzez system spółek i przelewów - wyprali ponad 161 mln zł dochodów z przestępstw,

Wcześniej w tym śledztwie zarzuty usłyszało 33 podejrzanych - pośredników, pomocników i przedstawicieli spółek, a grupa miała działać w latach 2014-17 i zajmować się fikcyjnym obrotem m.in. tekstyliami i wystawianiem nierzetelnej dokumentacji VAT.

W ostatnim tygodniu marca agenci CBA zatrzymali biznesmena pochodzenia tureckiego działającego w branży tekstylnej m.in. w Wólce Kosowskiej. Ustalenia śledczych wskazują, że w latach 2016-17 nabył lewe faktury VAT na ponad 2,5 mln zł - powiedział PAP Kaczorek.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / CBA zatrzymała kolejne cztery osoby w związku ze śledztwem ws. wyłudzania VAT