CBO: Huragany zaszkodziły gospodarce mniej niż prognozowano

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-09-2005, 07:16

Dwa huragany, jakie przeszły nad południem Stanów Zjednoczonych w ostatnim miesiącu poczyniły najprawdopodobniej gospodarce amerykańskiej mniejsze  szkody niż się początkowo obawiano - oceniło w czwartek Kongresowe Biuro Budżetowe (CBO) w Waszyngtonie.

Dwa huragany, jakie przeszły nad południem Stanów Zjednoczonych w ostatnim miesiącu poczyniły najprawdopodobniej gospodarce amerykańskiej mniejsze  szkody niż się początkowo obawiano - oceniło w czwartek Kongresowe Biuro Budżetowe (CBO) w Waszyngtonie.

    "Nawet po dodaniu  skutków huraganu Rita makroekonomiczne konsekwencje tych huraganów będą prawdopodobnie  bardziej umiarkowane, aniżeli w naszych wstępnych szacunkach, które obejmowały tylko pierwszy huragan Katrina" - uważają eksperci CBO, który jest pozapartyjnym ciałem Kongresu USA.

    Pierwsze, dramatyczniejsze od obecnych oceny sformułowano 6 września, w więc w tydzień po przejściu Katriny, która spustoszyła Luizjanę i trzy inne stany południowe - Alabamę Missisipi i Florydę. 

    Wg obecnych ocen, oba huragany  spowodują zmniejszenie o ok. pół punkta procentowego tempa wzrostu gospodarczego w USA w skali całego roku  2005. Powrót do poprzedniego tempa wzrostu nastąpi w początkach roku 2006.

    W raporcie z 6 września  CBO oceniało, że sama Katrina (Rita dopiero tworzyła się nad Atlantykiem) wyhamuje tempo wzrostu gospodarczego USA w drugim półroczu o 0,5 - 1,0 pkt proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane