Czytasz dzięki

CBO: powrót do zdrowia amerykańskiej gospodarki potrwa prawie dekadę

opublikowano: 02-06-2020, 07:19

Gospodarka USA będzie potrzebować prawie dekady, aby w pełni wrócić do zdrowia po kryzysie spowodowanym przez pandemię koronawirusa, ogłosiło niezależne Kongresowe Biuro Budżetu (CBO).

Eksperci CBO prognozują, że pandemia obniży skumulowany realny produkt USA o 3 proc. między obecnym a 2030 rokiem, co oznacza stratę 7,9 bln USD. Większa część strat będzie skutkiem gwałtownego zahamowania aktywności gospodarczej w 2020 roku.

- Wstrzymanie działalności biznesu i wprowadzone dystansowanie społeczne spowodują spadek wydatków konsumentów, a ostatni spadek cen energii znacząco obniży inwestycje w amerykańskiej branży energii – podkreśla w raporcie Phillip Swagel, dyrektor CBO.

Przyznał, że niedawno uchwalone przez Kongres USA wsparcie dla gospodarki będzie przeciwdziałać pogorszeniu warunków gospodarczych.

Pandemia spowodowała wzrost bezrobocia w USA do poziomu nie notowanego od Wielkiego Kryzysu. W kwietniu stopa bezrobocia sięgnęła 14,7 proc. Ekonomiści oczekują, że w piątek, w najnowszym raporcie z rynku pracy, okaże się, że doszła do 20 proc. w maju.  Ponad 40 mln Amerykanów straciło pracę od połowy marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MareK Druś, bbc.com

Polecane