CBOS: 61 proc. Polaków widzi korzyści z inwestycji kapitału zagranicznego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-02-2005, 15:40

Większość Polaków (61 proc.) uważa, że obecność kapitału zagranicznego jest korzystna dla polskiej gospodarki - podało Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) w komunikacie przesłanym PAP w piątek.    Tylko nieco ponad jedna piąta (22 proc.) jest przeciwnego zdania, a pozostali (17 proc.) nie mają skrystalizowanej opinii w tej sprawie.

Większość Polaków (61 proc.) uważa, że obecność kapitału zagranicznego jest korzystna dla polskiej gospodarki - podało Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) w komunikacie przesłanym PAP w piątek.    Tylko nieco ponad jedna piąta (22 proc.) jest przeciwnego zdania, a pozostali (17 proc.) nie mają skrystalizowanej opinii w tej sprawie.

Wśród ankietowanych najczęstszy jest pogląd, że udział kapitału zagranicznego w polskiej gospodarce jest zbyt mały (tak uważa 37 proc.). Przeciwną opinię w tej sprawie ma 18 proc. badanych.

Co piąty badany (20 proc.) uważa, że obecny udział tego kapitału jest taki, jaki powinien być. Co czwarta osoba (25 proc.) nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Tylko 3 proc. badanych uważa, że prywatyzując przedsiębiorstwa ważne dla gospodarki nie powinno się stosować żadnych ograniczeń w ich sprzedaży zagranicznym inwestorom. Najczęstszy jest pogląd, że można je sprzedawać, ale tylko jeśli zagwarantuje się większość udziałów polskim współwłaścicielom (35 proc.).

Jedna czwarta respondentów (25 proc.) sądzi, że kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa należy sprzedawać tylko polskim inwestorom; nieco więcej osób (30 proc.) w ogóle sprzeciwia się prywatyzacji tego rodzaju przedsiębiorstw.

Opinie na temat kapitału zagranicznego są powiązane przede wszystkim z wykształceniem ankietowanych i ich sytuacją finansową - ocenia CBOS. Im badani są lepiej wykształceni i zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej, tym częściej dostrzegają korzyści z obecności kapitału zagranicznego w polskiej gospodarce.

Pozytywnie w tej sprawie najczęściej też wypowiadają się młodsi respondenci, mężczyźni oraz mieszkańcy największych miast. Spośród grup społeczno-zawodowych pozytywnymi ocenami obecności kapitału zagranicznego wyróżniają się przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji oraz przedsiębiorcy pracujący na własny rachunek poza rolnictwem.

Oceny negatywne są najczęstsze m.in. wśród rencistów i emerytów.

Deklarowana lewicowość lub prawicowość poglądów politycznych nie jest powiązana w sposób istotny z opiniami ankietowanych na ten temat, ale już ich sympatie partyjne i preferencje wyborcze dzielą ich wyraźnie na bardziej lub mniej pozytywnie ustosunkowanych do obecności kapitału zagranicznego - podano w  komunikacie.

Oceny pozytywne są najczęstsze wśród sympatyków PO, następnie partii lewicowych oraz PSL i PiS. "Znacznie rzadziej natomiast notujemy je wśród zwolenników LPR i Samoobrony. Jednak we wszystkich elektoratach opinie pozytywne w tej kwestii przeważają nad krytycznymi" - podkreśla CBOS.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-10 stycznia 2005 roku na liczącej 1089 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane