CBOS: 84 proc. Polaków negatywnie o sytuacji na rynku pracy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-03-2006, 13:25

Zdecydowana większość (84 proc.) ankietowanych bardzo krytycznie ocenia sytuację na rynku pracy w Polsce. Co dziesiąty Polak uważa, że jest ona przeciętna, a zaledwie 3 proc. ocenia ją pozytywnie - wynika z najnowszego sondażu CBOS przesłanego w piątek PAP.

Zdecydowana większość (84 proc.) ankietowanych bardzo krytycznie ocenia sytuację na rynku pracy w Polsce. Co dziesiąty Polak uważa, że jest ona przeciętna, a zaledwie 3 proc. ocenia ją pozytywnie - wynika z najnowszego sondażu CBOS przesłanego w piątek PAP.

    Negatywnie i nieco gorzej niż przed miesiącem oceniana jest sytuacja na lokalnych rynkach pracy. Co czwarty ankietowany (25 proc.; wzrost od lutego o 4 punkty procentowe) uważa, że w ich miejscowości lub okolicy nie ma żadnej pracy, a 45 proc. (spadek od lutego o 4 punkty procentowe) sądzi, że trudno tam znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie.

    Jedna czwarta (26 proc.) badanych uważa, że na lokalnym rynku pracy można wprawdzie znaleźć zatrudnienie, ale trudno o pracę odpowiednią. Zaś tylko co setny ankietowany (1 proc.) twierdzi, że taką pracę można znaleźć bez większych problemów.

    Pesymistyczne są przewidywania co do możliwości zmniejszenia bezrobocia w kraju. Zaledwie co piąty ankietowany (20 proc.) spodziewa się poprawy. Ponad połowa badanych (56 proc.) uważa, że w najbliższym roku sytuacja na rynku pracy nie ulegnie zmianie, a 16 proc. przewiduje jej pogorszenie.

    W porównaniu z lutym, CBOS odnotował wzrost o 6 punktów procentowych poczucia zagrożenia bezrobociem wśród osób mających pracę. Obecnie z możliwością utraty zatrudnienia liczy się 41 proc. pracujących. Ponad połowa (56 proc., spadek od lutego o 3 punkty procentowe) twierdzi, że nie grozi im taka sytuacja.

    Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 3-6 marca 2006 r. na liczącej 1081 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane