CBOS: Mężczyźni częściej popierają zrównanie wieku emerytalnego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-12-2005, 13:04

Mężczyźni częściej niż kobiety popierają zrównanie w Polsce wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn; wśród zwolenników takiego rozwiązania więcej jest też osób młodszych - wynika z badań CBOS. Generalnie Polacy są za wcześniejszym odchodzeniem na emeryturę.

Mężczyźni częściej niż kobiety popierają zrównanie w Polsce wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn; wśród zwolenników takiego rozwiązania więcej jest też osób młodszych - wynika z badań CBOS. Generalnie Polacy są za wcześniejszym odchodzeniem na emeryturę.

Za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn opowiada się 17 proc. respondentów, 80 proc. jest przeciwnych temu rozwiązaniu. Równocześnie za takim rozwiązaniem jest 22 proc. mężczyzn i 13 proc. kobiet, przeciw - odpowiednio 75 i 84 proc.

Zrównanie wieku emerytalnego częściej popierają też mieszkańcy dużych miast i wsi.

Większość ankietowanych Polaków uważa jednak, że na emeryturę powinno odchodzić się wcześniej niż obecnie.

2/3 (67 proc.) respondentów uważa, że kobiety powinny przechodzić na emeryturę już w wieku 55 lat lub nawet wcześniej, a ponad 1/4 (28 proc.), że tak jak dotychczas, w wieku 60 lat. Tylko co pięćdziesiąty ankietowany akceptuje ewentualne podwyższenie wieku emerytalnego kobiet.

W przypadku mężczyzn - aż 70 proc. ankietowanych opowiada się za obniżeniem wieku emerytalnego, tylko 26 proc. za utrzymaniem dotychczasowego poziomu.

Badania zostały przeprowadzone między 2 a 5 grudniem na grupie liczącej 1018 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane