CBOS: nastroje społeczne nieco gorsze niż w grudniu 2006 r.

opublikowano: 29-01-2007, 14:02

W styczniu nastroje społeczne w Polsce nieco się pogorszyły. Obecnie 30 proc. badanych (o 1 pkt. proc. mniej niż w grudniu 2006 r.) uważa, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku. O 2 pkt. proc. (do 55 proc.) wzrósł odsetek ocen negatywnych - wynika z sondażu CBOS przesłanego w poniedziałek PAP.

W styczniu nastroje społeczne w Polsce nieco się pogorszyły. Obecnie 30 proc. badanych (o 1 pkt. proc. mniej niż w grudniu 2006 r.) uważa, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku. O 2 pkt. proc. (do 55 proc.) wzrósł odsetek ocen negatywnych - wynika z sondażu CBOS przesłanego w poniedziałek PAP.

CBOS porównał wyniki sondaży o nastrojach społecznych z ostatnich 10 lat. Sytuację w kraju w ostatniej dekadzie, badani najlepiej oceniali w 1997 r. Stosunkowo dobre opinie odnotowano także na przełomie 2005 i 2006 roku, zaś w kolejnych miesiącach stopniowo ulegały one pogorszeniu. Obecnie są znacznie bardziej krytyczne niż rok temu oraz przed dziesięcioma laty.

W styczniu nasilił się krytycyzm w ocenie sytuacji politycznej. Ponad połowa badanych (56 proc., wzrost od grudnia o 5 pkt. proc.) uznaje ją za złą, a prawie co trzeci (29 proc., spadek o 4 pkt. proc.) określa jako przeciętną. Nadal niewiele osób (8 proc., spadek o 1 pkt. proc.) wystawia oceny pozytywne.

Oceny sytuacji politycznej w ostatnim dziesięcioleciu były najlepsze w 1997 roku. Stosunkowo dobre oceny CBOS odnotował także na przełomie 2005 i 2006 roku, jednak kolejne miesiące przyniosły ponowny wzrost krytycyzmu.

W porównaniu z grudniem ubiegłego roku, opinie o sytuacji gospodarczej w kraju nie uległy większym zmianom. Prawie co trzeci badany (31 proc., wzrost od grudnia o 1 pkt. proc.) negatywnie ocenia stan gospodarki. Dwie piąte respondentów (39 proc., tyle samo co w grudniu) uznaje sytuację w tej dziedzinie za przeciętną, a co czwarty (24 proc., spadek o 2 pkt. proc.) - za dobrą.

Sytuacja gospodarcza w ostatniej dekadzie najlepiej oceniana była w roku 1997, a najgorzej w kwietniu 2003 roku. Od tego czasu CBOS odnotowuje systematyczną poprawę opinii. Obecnie stan polskiej gospodarki jest oceniany równie pozytywnie jak przed dziesięcioma laty.

W styczniu nieco gorsze niż przed miesiącem były przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w kraju w najbliższym roku. Do 21 proc. (o 4 pkt. proc.) wzrósł odsetek pesymistów. Tyle samo badanych (21 proc., spadek o 2 pkt. proc.) uważa, że sytuacja się poprawi, zaś co drugi ankietowany(49 proc., spadek o 1 pkt. proc.) nie spodziewa się żadnych zmian.

Nieco bardziej pesymistyczne niż w grudniu są także przewidywania dotyczące sytuacji politycznej. Niemal nie zmieniła się liczba osób spodziewających się poprawy (16 proc., spadek o 2 pkt. proc.), jednak przybyło badanych przewidujących pogorszenie tej sytuacji (wzrost o 5 pkt. proc., do 17 proc.). 55 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt. proc.) nie przewiduje zmian w tej dziedzinie.

W ostatnim dziesięcioleciu przewidywania dotyczące sytuacji politycznej stosunkowo korzystnie kształtowały się w 1997 roku, pod koniec 2002 roku, a także na przełomie lat 2005/2006. W kolejnych miesiącach uległy jednak pogorszeniu i obecnie są gorsze niż rok temu i przed dziesięcioma laty.

Przewidywania co do sytuacji gospodarczej Polski były w styczniu prawie takie same jak w grudniu. Połowa ankietowanych (51 proc.) nie spodziewa się zmian, 27 proc. badanych (spadek o 3 pkt. proc.) liczy na poprawę stanu gospodarki, zaś 10 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.) przewiduje jego pogorszenie.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 12-15 stycznia 2007 roku na reprezentatywnej próbie losowej 922 dorosłych mieszkańców Polski.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane