CBOS: Polacy najbardziej związani ze społecznością lokalną

PAP
13-11-2009, 15:50

Polacy najbardziej czują się związani ze  społecznością lokalną, w dalszej kolejności z Polską i regionem, a najmniej z  Europą - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Podobnie jak w poprzednich latach, na pytanie, z czym czują się najbardziej związani, respondenci najczęściej odpowiadali, że ze społecznością lokalną, miejscowością, w której mieszkają (61 proc.) . Związek z całą Polską zadeklarowało 19 proc., z regionem lub krainą 12 proc., a z Europą 3 proc. ankietowanych.

Ośrodek zauważa, że w porównaniu z sondażami z lat 2001-04 poczucie przynależności do społeczności lokalnej i miejscowości zamieszkania wzrosło od 4 do 8 punktów procentowych, bez zmian utrzymuje się przywiązanie do Polski i Europy.

Poczucie związku ze społecznością lokalną i miejscem zamieszkania częściej deklarują kobiety, osoby starsze, mieszkańcy wsi i małych miast, osoby z niższym wykształceniem, o niższych dochodach, bezrobotni i renciści. Najczęściej są to rolnicy, osoby oceniający swoje dochody jako niskie.

Z Polską najczęściej identyfikują się mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców, respondenci z wyższym wykształceniem, przedsiębiorcy, kadra kierownicza i specjaliści, uczniowie i studenci, osoby zadowolone ze swoich dochodów i deklarujące orientację prawicową.

Związek z Europą najsilniej odczuwają ankietowani dwóch grup wiekowych - 18-24 i 35-44, dobrze sytuowani mieszkańcy największych miast, uczniowie i studenci, osoby nieuczestniczące w praktykach religijnych oraz wyznające lewicowe poglądy.

CBOS zbadało także zależność między "wskaźnikiem nowoczesności" - określonym przez korzystanie z telefonu komórkowego i internetu, posiadania konta w banku, posługiwania się kartą płatniczą, znajomości języków obcych, wyjazdów zagranicznych - a poczuciem przynależności. Badanie potwierdziło, że osoby mniej nowoczesne w tym rozumieniu częściej czują się związane z ze społecznością lokalną, a "nowocześniejsze" - także z krajem, Polską, regionem i Europą. Podobna zależność występuje między poczuciem grupowej a gotowością do przekwalifikowania się i przeprowadzki za granicę.

Na pytanie, gdzie chcieliby zamieszkać, mając taki wybór, dwie trzecie respondentów - 67 proc. - wybrałoby obecne miejsce zamieszkania. Ponad jedna czwarta - 28 proc. - chciałaby zamieszkać gdzie indziej. Postawieni przed wyborem, gdzie chcieliby mieszkać, ankietowani w zdecydowanej większości - 85 proc. - wybraliby Polskę. Za granicą zamieszkałoby 12 proc. respondentów.

Ponad jedna trzecia uczestników sondażu - 36 proc. - deklaruje, że jest miejsce, z którym czuje się związana emocjonalnie. 61 proc. nie ma takiego miejsca. Miejsce takiego uczuciowego związku znajduje się przeważnie w Polsce - 69 proc. wskazań, co czwarty - 24 proc. - czuje więź emocjonalną z miejscem za granicą.

Sondaż "Małe ojczyzny - poczucie przynależności Polaków" Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło w cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia" 1-6 października na reprezentatywnej 1096-osobowej losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / CBOS: Polacy najbardziej związani ze społecznością lokalną