CBOS: w grudniu nastroje trochę lepsze niż w listopadzie

(Artur Szymański)
opublikowano: 15-12-2006, 14:33

Początek grudnia przyniósł poprawę nastrojów społecznych. Obecnie 31 proc. Polaków pozytywnie ocenia kierunek rozwoju sytuacji w kraju

Początek grudnia przyniósł poprawę nastrojów społecznych. Obecnie 31 proc. Polaków (o 7 punktów procentowych więcej niż w listopadzie) pozytywnie ocenia kierunek rozwoju sytuacji w kraju. O 6 punktów (do 53 proc.) zmalała liczba ocen negatywnych - wynika z badania CBOS.

Im lepsza sytuacja materialna oraz im wyższy poziom wykształcenia ankietowanych, tym częściej oceny są pozytywne. Ponadto można zauważyć, że prawicowe poglądy polityczne sprzyjają dobrym ocenom rozwoju sytuacji, a poglądy centrowe i lewicowe wiążą się raczej z ocenami negatywnymi.

Wzrósł także odsetek badanych optymistycznie myślących o rozwoju ogólnej sytuacji w kraju (o 3 punkty procentowe, do 23 proc.), zmalała zaś liczba pesymistów (o 4 punkty, do 17 proc.). Połowa Polaków (o 2 punkty więcej) nie spodziewa się żadnych zmian w tej dziedzinie.

Na początku grudnia zmniejszył się jednocześnie krytycyzm w opiniach o sytuacji politycznej - chociaż nadal co drugi badany uznaje ją za złą (51 proc.), to jest to mniej o 5 punktów. Co trzeci Polak (33 proc., wzrost o 4 punkty) określa tę sytuację jako przeciętną, a 9 proc. - jako dobrą.

Mimo że aż 59 proc. badanych nie oczekuje żadnych zmian w rozwoju sytuacji politycznej w najbliższym roku, to przewidywania te są nieco lepsze niż w listopadzie. Nie zmieniła się liczba optymistów (18 proc.), ale zmalała o 4 punkty procentowe (do 12 proc.) liczba pesymistów.

W potencjalnych elektoratach partyjnych pogorszenia sytuacji spodziewają się najczęściej zwolennicy LiD; stosunkowo wielu pesymistów jest także wśród zwolenników PSL. Optymizm dominuje natomiast wśród zwolenników PiS.

Poprawiły się oceny sytuacji gospodarczej w kraju - o 4 punkty procentowe spadł odsetek ocen negatywnych (do 30 proc.), jednocześnie o 4 punkty wzrósł odsetek ocen pozytywnych (do 26 proc.). Przewidywania dotyczące rozwoju gospodarki są natomiast prawie takie same jak przed miesiącem.

Nieco mniej niż połowa ankietowanych (47 proc., o 4 punkty mniej niż w listopadzie) twierdzi, że żyje im się przeciętnie; ani dobrze, ani źle. 35 proc. Polaków (o 4 punkty więcej niż miesiąc temu) jest zadowolonych z poziomu swego życia, 17 proc. (o 1 punkt mniej niż miesiąc temu) jest niezadowolonych.

Nie zmieniło się poczucie bezpieczeństwa wśród pracujących. Ponad połowa z nich - 63 proc. (o 1 punkt procentowy więcej niż miesiąc temu) - nie przewiduje utraty pracy. Z możliwością taką liczy się natomiast prawie co trzeci zatrudniony (32 proc., spadek o 1 punkt).

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-4 grudnia 2006 r. na reprezentatywnej próbie losowej 1015 dorosłych mieszkańców Polski.   PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane