CBOS: w listopadzie lepsze nastroje społeczne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-11-2005, 16:12

Po wyborach prezydenckich i utworzeniu nowego rządu nastroje społeczne w Polsce poprawiły się: o 8 pkt. procentowych wzrósł w listopadzie, w porównaniu z poprzednim miesiącem, odsetek osób uważających, że ogólna sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, o tyle samo zmniejszył się odsetek osób przeciwnego zdania - wynika z sondażu CBOS, przekazanego w środę PAP.

Po wyborach prezydenckich i utworzeniu nowego rządu nastroje społeczne w Polsce poprawiły się: o 8 pkt. procentowych wzrósł w listopadzie, w porównaniu z poprzednim miesiącem, odsetek osób uważających, że ogólna sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, o tyle samo zmniejszył się odsetek osób przeciwnego zdania - wynika z sondażu CBOS, przekazanego w środę PAP.

    Obecnie 38 proc. Polaków jest optymistami, jeżeli chodzi o przyszłość Polski; w październiku było ich 30 proc. Nadal jednak oceny negatywne (43 proc.) są częstsze niż pozytywne. Liczba niezadowolonych spadła jednak o 8 punktów proc. - z 51 proc. w październiku.

    Poprawiły się także przewidywania rozwoju sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku. Nadal największa grupa badanych (48 proc., spadek od października o 4 pkt. proc.) nie spodziewa się żadnych zmian, ale tylko co siódmy (14 proc., spadek o 2 pkt. proc.) uważa, że sytuacja się pogorszy, a dwukrotnie więcej osób (29 proc., wzrost o 9 pkt. proc.) liczy na jej poprawę.

    Mniej krytycznie niż w październiku, lecz nadal negatywnie oceniana jest sytuacja polityczna. Ponad dwie piąte ankietowanych (45 proc., spadek o 7 pkt. proc.) sytuację tę ocenia jako złą. Więcej niż co trzeci (37 proc., wzrost o 4 pkt. proc.) określa ją jako przeciętną, a co dziesiąty (10 proc., wzrost o 4 pkt. proc.) uważa, że jest ona dobra.

    Więcej osób niż przed miesiącem (30 proc., wzrost o 4 pkt. proc.) spodziewa się poprawy sytuacji politycznej, zarazem jednak więcej przewiduje pogorszenie (15 proc., wzrost także o 4 pkt. proc.).

    Trochę lepiej niż przed miesiącem oceniana jest sytuacja gospodarcza. Mimo, iż nadal więcej respondentów uznaje ją za złą (44 proc., spadek o 4 pkt. proc.), przybyło ocen pozytywnych (wzrost o 4 pkt. proc. do 13 proc.). Bardziej optymistyczne są także przewidywania - więcej jest osób (30 proc., wzrost o 5 pkt. proc.) spodziewających się tu poprawy.

    Niemal takie same jak w październiku są opinie Polaków o tym, jak obecnie żyje się im i ich rodzinom. Połowa badanych (51 proc., wzrost o 3 pkt. proc.) uznaje poziom swego życia za przeciętny, ponad jedna czwarta (28 proc.) wyraża zadowolenie, a jedna piąta (21 proc., spadek o 2 pkt. proc.) ocenia go negatywnie.

    W przewidywaniach więcej osób spodziewa się poprawy ogólnych warunków życia (24 proc., wzrost o 6 pkt. proc.), a mniej przewiduje pogorszenie (11 proc., spadek o 3 pkt. proc.).

    Badanie przeprowadzono w dniach 11-14 listopada 2005 r., na 1026-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane