CBOS: w październiku nastroje pracowników umiarkowanie pozytywne

PAP
opublikowano: 03-11-2021, 13:30

W październiku nastroje pracowników były podobne jak przed miesiącem; dominowały oceny umiarkowanie pozytywne i oczekiwanie utrzymania status quo w ciągu najbliższego roku - wynika z opublikowanego w środę badania CBOS.

W pierwszej połowie października 60 proc. pracujących zarobkowo oceniło pozytywnie obecną sytuację w swoich zakładach pracy, przy czym ponad połowa opisała ją jako dobrą, a 9 proc. uznało ją za bardzo dobrą. Jedna czwarta pracujących określiła sytuację jako „ani dobrą, ani złą”, a 13 proc. respondentów oceniło, że sytuacja jest zła (2 proc. uznało ją za bardzo złą). 3 proc. ankietowanych nie potrafiło zająć stanowiska.

Jak podano, w porównaniu z pierwszą połową września nastąpiła nieco większa polaryzacja ocen aktualnej sytuacji w zakładach pracy. Przybyło pracujących zarobkowo oceniających ją jednoznacznie pozytywnie (wzrost o 3 pkt proc.) i jednoznacznie negatywnie (wzrost o 2 pkt proc.). Jednocześnie ubyło badanych określających ją jako „ani dobrą, ani złą” oraz niepotrafiących jej ocenić (po 2 pkt proc.).

W październikowym sondażu, podobnie jak w poprzednich, większość (59,4 proc.) pracujących zarobkowo przewidywała, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy nie zmieni się. Wśród pozostałych niemal tak samo liczni byli spodziewający się poprawy i pogorszenia (odpowiednio 14,7 proc. i 14,3 proc.) oraz niepotrafiący ocenić, jak w ciągu najbliższego roku będzie wyglądała sytuacja w ich miejscu pracy (11,6 proc.). Jak podkreślono, badani spodziewający się w ciągu najbliższych 12 miesięcy poprawy lub pogorszenia sytuacji w swoim zakładzie pracy na ogół nie oczekiwali istotnych zmian (1,2 proc. mówiło o zdecydowanej poprawie, a 1,6 proc. o zdecydowanym pogorszeniu).

Prognozy dotyczące sytuacji w zakładach pracy są nieznacznie gorsze niż przed miesiącem – o 2 pkt proc. przybyło pesymistów, jednocześnie po 1 pkt proc. ubyło respondentów niespodziewających się zmiany sytuacji w swoich zakładach pracy oraz niepotrafiących przewidzieć, jak będzie wyglądał w nich najbliższy rok.

W porównaniu z wrześniowym badaniem nie zmienił się odsetek pracujących zarobkowo, którzy liczą się z możliwością utraty obecnej pracy – taką możliwość w październikowym sondażu brało pod uwagę 23 proc., przy czym 5 proc. deklarowało, że bardzo poważnie się z tym liczy. 37 proc. pytanych uznało utratę pracy za mało prawdopodobną, a 35 proc. stwierdziło, że raczej nie bierze tego pod uwagę.

Większość (70 proc.) badanych oceniła, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę, w tym ponad połowa badanych (55 proc.) twierdzi, iż można wprawdzie znaleźć jakąś pracę, ale trudno jest o pracę odpowiednią, a tylko 15 proc. uważa, że bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę.

21 proc. stwierdziło, że możliwości znalezienia pracy w ich okolicy są znacząco ograniczone lub wręcz ich nie ma. W porównaniu z wrześniem po 1 pkt proc. przybyło zarówno oceniających, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę, jak i twierdzących, że możliwości jej znalezienia są tam znacząco ograniczone.

Opinie o lokalnych rynkach pracy wyraźnie różnicuje wielkość miejscowości, w której mieszkają badani: im jest ona mniejsza, tym sytuacja – zdaniem badanych – jest trudniejsza.

Oceny wiążą się też z płcią i wykształceniem badanych. Mężczyźni niemal dwukrotnie częściej niż kobiety twierdzą, że w ich miejscowości lub okolicy bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę (20 proc. wobec 11 proc.), a kobiety częściej wskazują na mniejsze lub większe problemy ze znalezieniem zatrudnienia (24 proc. wobec 17 proc.). Biorąc pod uwagę wykształcenie widać, że im niższy jego poziom, tym częściej respondenci wyrażają przekonanie, że w miejscowości ich zamieszkania lub jej okolicy możliwości znalezienia pracy są bardzo ograniczone lub w ogóle ich nie ma - podano.

Badanie zrealizowano od 4 do 14 października br. na reprezentatywnej próbie 1161 osób, korzystając z procedury mixed-code (w tym: 55,2 proc. metodą CAPI, 28,9 proc. – CATI i 15,9 proc. – CAWI).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane