CBRE: Polska atrakcyjnym rynkiem dla logistyki

  • PAP
opublikowano: 19-03-2018, 16:16
aktualizacja: 19-03-2018, 16:23

Polska jest bardzo atrakcyjnym rynkiem dla przedstawicieli sektora logistycznego. W trzech z pięciu badanych obszarów nasz kraj wypada lepiej niż inne państwa europejskie – wynika z raportu CBRE i Panattoni "Logistics Confidence Index Poland 2017".

Jak informuje CBRE 75 proc. respondentów docenia Polskę za niższe niż w UE koszty prowadzenia biznesu, 64 proc. za atrakcyjność pod względem lokalizacji dla inwestycji, a 45 proc. za kwalifikacje pracowników.

"Wśród trzech pozytywnie ocenionych czynników znajdują się dwa, które w tym roku i kolejnych latach będą stanowić spore wyzwanie dla przedstawicieli sektora logistycznego i łańcucha dostaw. Mam na myśli koszty działania oraz pracowników. Te pierwsze mogą wzrosnąć przede wszystkim z uwagi na wprowadzenie w życie nowych przepisów dotyczących delegowania pracowników oraz powolny wzrost czynszów najmu powierzchni magazynowych. Ceny gruntów w Polsce cały czas rosną, a w dodatku mamy do czynienia z coraz mniejszą ich dostępnością" - powiedziała cytowana w komunikacie Beata Hryniewska z CBRE.

"Po drugie, w tym roku będziemy mieć do czynienia z nasileniem się deficytu pracowników, zarówno w logistyce magazynowej jak i transporcie. W związku z tym, obawa przedsiębiorców, że kolejne miesiące będą trudniejsze, jest uzasadniona. Jednak znaczenie i udział polskiej logistyki w Unii Europejskiej będą rosły – dodaje.

Z badania wynika, że prognozy przedsiębiorców dotyczące kondycji ich firm rysują się optymistycznie. Niemal wszyscy zapytani (94 proc.) uważają, że w 2018 roku wzrosną ich obroty. Na spadek wskazuje tylko 2 proc. respondentów.

Większość, bo aż 7 na 10 przedsiębiorców, liczy również na wzrost rentowności biznesu, a tylko co dziesiąty przewiduje spadek. Według raportu rok 2018 będzie też kolejnym pod znakiem inwestycji – 3/4 firm przewiduje zwiększenie nakładów inwestycyjnych, a co za tym idzie wzrost zatrudnienia.

Niemal wszyscy przedstawiciele firm logistycznych oraz przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych, którzy wzięli udział w badaniu (93 proc.), zamierzają wdrożyć nowe rozwiązania innowacyjne do ich łańcucha dostaw w najbliższych miesiącach. Najwięcej firm planuje dokonać inwestycji w automatyzację i robotykę (25 proc.) oraz w rozwiązania big data i narzędzia analityczne (23 proc.)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / CBRE: Polska atrakcyjnym rynkiem dla logistyki