CBŚ od dwóch miesięcy bada umowy zawierane przez PZPN

PAP
23-04-2010, 09:33

CBŚ od dwóch miesięcy prowadzi pod nadzorem prokuratury postępowanie dotyczące nieprawidłowości przy zawiązywaniu umów przez PZPN - poinformował w piątek PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, sprawa ma związek z zawiadomieniem złożonym przez część członków zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Postępowanie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Śródmieście Północ.

"Policjanci z CBŚ zabezpieczają dokumenty, przesłuchują pierwszych świadków" - powiedział Sokołowski. Nie chciał jednak ujawnić żadnych szczegółów.

Jak powiedziała PAP jeszcze w czwartek rzeczniczka PZPN Agnieszka Olejkowska, do prokuratury skierowano sześć doniesień w sprawie umów podpisanych przez PZPN - m.in. z firmami Sportfive i Nike, agencją ochrony i firmą przewozową.

"Przesłuchani już byli Jacek Masiota oraz Marcin Animucki. Terminy kolejnych przesłuchań nie zostały jeszcze ustalone. Mamy nadzieję, że sprawa zostanie szybko wyjaśniona i zakończy się pozytywnie, raz na zawsze" - zaznaczyła.

PZPN zawarło umowę na sprzedaż praw marketingowych i telewizyjnych z firmą Sportfive na 10 lat. Wartość kontraktu waha się, zależnie od źródeł, między 60 a 100 milionów euro. Kwota, która wpłynie na konto związku może być wyższa, jeśli Sportfive uzyska dodatkowe przychody z tytułu tych praw.

Nie wszyscy członkowie zarządu związku poparli ten kontrakt - dwóch było przeciw, a jeden się wstrzymał.

Umowa została zawarta przed rokiem. W kwietniu 2009 roku prezes konkurencyjnej wobec Sportfive firmy UFA Nikolaus von Doetinchem wyjawił PAP, że jego spółka nie została dopuszczona do negocjacji, choć była gotowa przebić ofertę rywala na rynku praw medialnych. Może to być podstawą do badania tego kontraktu przez prokuraturę.

Kilka miesięcy wcześniej PZPN wybrał amerykański koncern Nike na nowego sponsora technicznego. Również przy podpisaniu tej umowy odzywały się krytyczne głosy działaczy związku.

Centrala piłkarska wzbudziła także zaskoczenie, gdy kwestię przewozów drużyn grających pod egidą związku powierzyła Akademii Piłkarskiej Władysława Żmudy. Kontrowersje otaczały też kontrakt PZPN z agencją ochrony "Zubrzycki". Szef tej firmy oskarżony był o korupcję w Centralnym Ośrodku Sportu.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / CBŚ od dwóch miesięcy bada umowy zawierane przez PZPN