CBŚP: gang sprzedawał podrobiony olej napędowy; straty – 90 mln zł

PAP
opublikowano: 06-04-2016, 21:58

Odbarwiali olej opałowy i sprzedawali go na stacjach benzynowych jako olej napędowy – CBŚP rozbiło gang, który wyłudzając w ten sposób podatek VAT spowodował straty sięgające nawet 90 mln zł.

Policjanci na ślad grupy wpadli już w 2014 r. Sprawa nadal jest jednak rozwojowa, a śledczy nie chcą ujawniać szczegółów. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Płocku, zaangażowanych w nie jest m.in. siedem urzędów skarbowych.

„Wszystko rozpoczęło się od złożeniem zawiadomienia do prokuratury przez Głównego Inspektora Informacji Finansowej. Miał podejrzenie, że dochodzi do prania pieniędzy przy obrocie odbarwionym olejem opałowym” – powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka CBŚP Agnieszka Hamelusz.

Policjanci z CBŚP z Płocka ustalili m.in., że w proceder zaangażowanych jest szereg podmiotów gospodarczych z Płocka i całego kraju. „Rozpoczęli współpracę z różnymi instytucjami koordynując działania z GIIF. Urzędy skarbowe wszczęły kilkadziesiąt kontroli skarbowych” – dodała Hamelusz.

Funkcjonariusze nawiązali również współpracę z organami prokuratury i policji finansowej w Niemczech, przekazując część zebranego materiału dowodowego. „W ten sposób aresztowano przedstawicieli firmy, która sprzedawała paliwo polskim podmiotom gospodarczym” – dodaje Hamelusz.

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do śledztwa, gang sprowadzał m.in. z Litwy i Łotwy olej opałowy. W Polsce odbarwiał go i następnie sprzedawał na stacjach paliwowych w całym kraju jako olej napędowy. Zarabiał na różnicy w VAT.

Do tej pory policjanci zatrzymywali członków i liderów grupy. Okazało się jednak, że o "przekręcie" wiedzieli też właściciele stacji benzynowych. Jednego z nich zatrzymano ostatnio w województwie wielkopolskim. Usłyszał zarzuty uszczupleń podatkowych, "prania pieniędzy" na kwotę 9,5 mln złotych i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zarzuty w tej sprawie usłyszało już 26 osób, 16 z nich - zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Trzem kolejnym przedstawiono zarzut kierowania grupą przestępczą. Wśród podejrzanych są właściciele podmiotów gospodarczych prowadzących hurtowy i detaliczny obrót paliwami, tzw. słupy zakładające fikcyjną działalność gospodarczą, jak również osoby inwestujące środki w przestępczy proceder, będące jego ukrytymi organizatorami oraz beneficjentami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane