CD Projekt i JSW walczą o tytuł Mistrza GPW

Adam Torchała, Bankier.pl
opublikowano: 18-01-2017, 22:00

Z szesnastu spółek pozostały już tylko dwie. Tytuł Mistrza GPW przypadnie albo producentowi gier komputerowych, albo górniczej spółce, która wróciła do łask inwestorów

Na polu walki pozostały już tylko dwie spółki. Obie w drodze do finału pokonały po trzech konkurentów. CD Projekt w dwóch pierwszych rundach nie miał większych problemów i z dużą przewagą odprawił Benefit Systems (90 proc. głosów na CD Projekt) oraz Grupę Kęty (83 proc.). Nieco bardziej zacięty był półfinał, w którym producent „Wiedźmina” zmierzył się z generałem grudniowej hossy — KGHM. CD Projekt zebrał w tym starciu 68 proc. wskazań. Te wyniki to najlepszy dowód na to, że CD Projekt po świetnym 2015 r. nie zwolnił tempa. Choć od premiery „Wiedźmina 3” minęło już półtora roku, spółka wciąż pozytywnie zaskakuje wynikami finansowymi. Drugą młodość przeżywają także notowania akcji, które w drugiej połowie roku śrubowały historyczne maksimum. Obraz udanego roku dopełniają nagrody dla wiedźmińskiego dodatku „Krew i Wino” oraz dobrze przyjęta niespodzianka w postaci „Gwinta”. Zdecydowanie trudniejszą drogę do finału miała Jastrzębska Spółka Węglowa ( JSW). Po względnie łatwej przeprawie w pierwszej rundzie z Wieltonem ( JSW zebrała 71 proc. głosów) w ćwierćfinale Jastrzębianie musieli stawić czoła Echu Investment, które w minionym roku zapewniło swoim akcjonariuszom rekordową dywidendę. Ostatecznie JSW wygrała stosunkiem głosów 54 do 46 proc. Jeszcze ciekawiej było w półfinale, gdzie o włos (51 do 49) pokonała rewelację minionego roku — Auto Partnera. W dwóch rundach JSW wygrała o włos, choć biorąc pod uwagę stopę zwrotu z inwestycji, akcje JSW na polskim rynku w 2016 r. nie miały sobie równych. Ponad 6-krotny wzrost wartości to osiągnięcie warte uwagi, szczególnie w przypadku tak dużej spółki. Dodatkowo pozwolił on nieco zapomnieć o giełdowej katastrofie, jakiej uczestnikami byli akcjonariusze JSW w okresie pomiędzy debiutem a styczniem 2016 r. Restrukturyzacja i odbicie cen węgla sprawiły, że inwestorzy uwierzyli, że przyszłość w Jastrzębiu będzie dużo lepsza. Przyszłość jest tu jednak słowem kluczem, na razie JSW wciąż ma przed sobą wiele problemów do rozwiązania, a w jej rachunku wyników huczą straty.

Wyświetl galerię [1/2]

GPW dzwon

Puls Biznesu

Z powodu tej giełdowej katastrofy pojedynek JSW i CD Projektu ma wiele podtekstów. Gdy JSW, jeszcze przed wspaniałym odbiciem z tego roku, śrubowała minima i przyszłość spółki stała pod wielkim znakiem zapytania, CD Projekt właśnie zbierał plony z „Wiedźmina 3”. Obie spółki, wraz z KGHM, budziły więc na giełdzie największe emocje, choć ich powody były zgoła odmienne. Symboliczny moment nastąpił w kwietniu 2015 r., gdy pod względem giełdowej wartości CD Projekt wyprzedził JSW. Kapitalizacja obu spółek oscylowała na poziomie 2 mld zł. Warto dodać, że jeszcze w lipcu 2011 r., w momencie gdy producent „Wiedźmina” pojawił się na giełdzie, jego kapitalizacja sięgała 670 mln zł, podczas gdy „śpiąca na gotówce”, notująca sięgające nawet 2 mld zł zyski, JSW była ponad 21 razy większa (14,2 mld zł). Dlatego też rywalizacja ta budziła tak wielkie emocje. Wielu doszukiwało się w niej nawet starcia nowej gospodarki ze starą i dowodów na siłę tej pierwszej. Kopciuszek produkujący gry przegonił przecież węglowego giganta. Złośliwi wskazywali zaś, że JSW przynajmniej kopała węgiel, a jedyne, co robi CD Projekt, to kopie pieniądze z kieszeni graczy. Dziś wartość JSW ponownie jest większa (8 mld zł względem 5,2 mld zł dla CD Projektu). Ich rywalizacja ma także nieco inny charakter, obie spółki są bowiem na fali. CD Projekt nie jest już kopciuszkiem, ale jednym z najbardziej docenianych w ostatnich dwóch latach producentów gier na świecie, tymczasem JSW, jak się wydaje, najgorsze ma już za sobą i obrała kurs na wyjście z kłopotów. Rywalizacja ma więc wymiar wyłącznie pozytywny. W 2016 r. pod względem stopy zwrotu wygrała JSW, czy to jednak wystarczy, aby zgarnąć tytuł Mistrza GPW? Głosowanie w portalach Pb.pl i Bankier.pl trwa do piątku, 20 stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CD Projekt i JSW walczą o tytuł Mistrza GPW