CD Projekt wchodzi na GPW tylnymi drzwiami

KL
opublikowano: 02-10-2009, 09:08

CD Projekt, jeden z największych producentów gier komputerowych wejdzie na giełdę. Przez wydmuszkę – Optimusa.

Kilka dni temu dawny lider rynku komputerowego poinformował, że nie połączy się ze spółką WorkService. Wczoraj pochwalił się podpisaniem listu intencyjnego z Grupą CDP, do której należy CD Projekt – jedna z największych polskich firm, produkujących gry komputerowe. Sztandarowym produktem CD Projektu jest gra „Wiedźmin”.

Transakcja będzie wyglądała następująco: Optimus zostanie właścicielem 100 proc. udziałów w CDP.  Z kolei właściciele CDP staną się udziałowcami Optimusa.

- Po zakończeniu transakcji obecni właściciele CDP będą mieli 50 proc. udziałów w Optimusie. Mój udział spadnie do 14 proc, mimo że obejmę akcje nowej emisji  – mówi Zbigniew Jakubas, główny akcjonariusz Optimusa.

Dodaje, że transakcja powinna zostać zamknięta w ciągu 2-3 tygodni. List intencyjny jest ważny do 31 października. Do transakcji dojdzie, jeśli Optimus dostanie opinię biegłego potwierdzającą, że CDP jest warte przynajmniej 63 mln zł.
Optimus musi jeszcze pozyskać finansowanie w wysokości 9 mln zł na zakup udziałów w CDP.  Dawny producent komputerów postara się o kredyt bankowy.  Przeprowadzi też emisję w ramach subskrypcji prywatnej.  Do objęcia nowych walorów zobowiązali się dotychczasowi akcjonariusze spółki.

Optimus poinformował również, że pożyczył CDP 6 mln zł na poczet przyszłej transakcji. Pieniądze są firmie potrzebne na wykupienie licencji, która może być dla niej przełomowa.

- CD Projekt jest bardzo rozwojowy. Bardzo wiele już osiągnął, ale jestem przekonany, że osiągnięcia tej spółki w następnych 2-3 latach będą naprawdę szokujące – mówi Zbigniew Jakubas.

O prowadzeniu rozmów z CD Projektem Optimus informował już kilka miesięcy temu. Potem podał, że rozmowy przerwano, pozostawiając jednak otwartą furtkę. Następnym krokiem był list intencyjny z Work Service. O fiasku rozmów rynek dowiedział się tydzień temu.

CD Projekt od lat zapowiadał, że chce wejść na giełdę. Z kolei Optimus od dawna szuka inwestora. W tej chwili praktycznie nie prowadzi działalności operacyjnej.

[KL]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane