CDM Pekao: deficyt bilansu płatniczego w IV bez zmian

Marek Druś
opublikowano: 30-05-2001, 14:16

Kwietniowy poziom deficytu na rachunku obrotów bieżących nie zmieni się w porównaniu z marcowym, napisali w raporcie z 30 maja analitycy CDM Pekao.

Według CDM Pekao, deficyt bilansu płatniczego wyniesie 860 mln USD i utrzyma się na poziomie 5,3 proc. PKB w ujęciu ostatnich 12 miesięcy.

Wpływy z eksportu mają wynieść 2,5-2,6 mld USD, płatności za import 3,4-3,5 mld USD. Deficyt handlowy sięgnie 0,8-0,8 mld USD.

Z ostatnich danych wynika, że mimo wysokiego kursu złotego, nadal rośnie dynamika eksportu przy umiarkowanym wzroście importu. W I kwartale eksport był o ponad 18 proc. wyższy (w ujęciu dolarowym) niż w analogicznym okresie zeszłego roku. W tym samym czasie wzrost importu osiągnął 4,7 proc. Przeliczenia wzrostu w euro wynoszą odpowiednio 25,8 i 11,3 proc.

Analitycy CDM Pekao oczekują w najbliższych miesiącach osłabienia tempa wzrostu wymiany handlowej. Oczekują, że deficyt na rachunku obrotów bieżących sięgnie do końca roku 6 proc. PKB.

GUS poda dane o kwietniowym bilansie płatniczym w czwartek o 16.00.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / CDM Pekao: deficyt bilansu płatniczego w IV bez zmian