CDM Pekao zaleca: neutralnie dla ComputerLandu

opublikowano: 29-04-2002, 14:03

W raporcie z 19 kwietnia 2002 analitycy CDM Pekao wycenili akcje ComputerLandu na 125 zł, wystawiając spółce rekomendację NEUTRALNIE.

Za udane posunięcie Sobiesław Pająk z CDM uznał kupno przez ComputerLand 100 proc. udziałów w spółce CIE, czołowym krajowym producencie systemów bilingowych dla sektora energetycznego. Mimo, iż popyt na rozwiązania IT ze strony utilities jest obecnie niewielki, można oczekiwać, iż w najbliższych kilku latach deregulacja i prywatyzacja sektora spowoduje gwałtowny wzrost popytu. Z tego względu CDM oczekuje, iż w ciągu następnych 2-3 lat ok. 6 proc. ogółu przychodów ComputerLandu może przynieść sektor energetyczny.

W raporcie pozytywnie oceniono wewnątrzgrupowe połączenie ComputerLandu z CL Zdrowie i Positive. Zdaniem Pekao w dłuższym okresie połączenie to powinno wywrzeć korzystny wpływ na wyniki spółki, choć w najbliższych kilku miesiącach można oczekiwać nieznacznego rozwodnienia marż.

Spośród czterech nowych modeli biznesowych ComputerLandu uruchomionych w latach 2000 - 2001, trzy (outsourcing, E-integracja i hosting) okazały się udane. Czwarty projekt (ASP) okazał się co prawda niepowodzeniem, lecz koszty, jakie spółka poniosła w związku z nim, były znikome.

Pekao negatywnie ocenia przedsięwzięcia internetowe ComputerLandu. Jednak po tym, jak ComputerLand zaprzestał dalszego finansowania tych przedsięwzięć, a wartość aktywów internetowych została objęta 70 proc. rezerwą, internet nie powinien ujemnie wpływać na wyniki spółki. Można wręcz oczekiwać pewnego pozytywnego wpływu na podatek dochodowy.

Spółka straciła największy jak dotąd swój kontrakt – podwykonawczą umowę z HP o wartości 72 mln zł, dotyczącą wykonania części "nieinformatycznej" kontraktu IACS. Mimo iż szum medialny wokół tego kontraktu pozostawia niesmak, a niektóre kroki podjęte przez strony tego kontraktu wydają się kontrowersyjne, według zarządu, ryzyko narażenia wyników Spółki na negatywne konsekwencje utraty tego kontraktu jest zerowe.

Pomimo utraty kontraktu IACS, na początku tego roku książka zamówień spółki była najlepsza w jej historii (ok. 200 mln zł - 33 proc. prognozowanej przez Pekao sprzedaży za 2002 rok). W roku 2002 stagnacja sektora opieki zdrowotnej oraz sektora publicznego będzie, zdaniem Pekao, z nadwyżką pokryta przez szybki wzrost sprzedaży do sektora telekomunikacyjnego i finansowego. Tendencja wzrostowa marż spółki powinna być utrzymana w roku 2002.

W raporcie pozytywnie oceniono program opcji menedżerskich. Analityków niepokoi jedynie rozmiar tego planu - w ramach programu opcyjnego za lata 1998 - 2005 ComputerLand może w ciągu następnych 5-6 lat wyemitować ponad 1 milion akcji. Może to oznaczać ok. 26 proc. rozwodnienie liczby akcji i obniżyć wartość jej akcji o ok. 7 zł.

Opierając się na wycenie fundamentalnej Pekao oszacował akcje Computerlandu na 125 zł, więc niewiele powyżej wartości rynkowej spółki. Analitycy zwracają jednak uwagę, że akcje spółki mogą zyskać na atrakcyjności w drugiej połowie roku.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CDM Pekao zaleca: neutralnie dla ComputerLandu