CDM potrafi być samokrytyczny

Anonimowy Inwestor
opublikowano: 06-01-2003, 00:00

W minionym tygodniu CDM Pekao SA przyznał się do błędu, o którym wspominałem już kilka tygodni wcześniej. Chodzi o to, że rekomendacja „kupuj” wystawiona dla akcji Amiki na początku września była nie trafiona. Jej autorka — Bogna Sikorska — przyznała to w najnowszej rekomendacji dotyczącej spółki z Wronek. W raporcie znalazło się zdanie: „... poprzedni raport dotyczący akcji Amiki, z podtrzymaną rekomendacją „kupuj”, został wydany 6.09.2002 przy cenie 38,2 zł i wartości WIG 20 na poziomie 1 064 pkt. Od tego czasu kurs spółki spadł o 7 proc., natomiast WIG 20 wzrósł 12 proc. Stopa zwrotu z akcji Amiki była zatem w kategoriach względnych zdecydowanie gorsza od rynku (o 17 proc.)„. To mi się podoba!

Muszę przyznać, że taka postawa autentycznie mi zaimponowała. Wszak pomylić może się każdy, ale na naszym rynku przyznanie się do złej rekomendacji jest naprawdę wielką rzadkością.

Zapowiadałem przed tygodniem, że kupię akcje któregoś z banków. I nawet mam faworyta, lecz jeszcze się waham. Chodzi o BRE Bank. Spółka zbiera same złe opinie domów maklerskich. Uważni czytelnicy wiedzą, że dla mnie niepochlebna ocena brokera oznacza zgoła coś innego, lecz w przypadku BRE Banku ryzyko kupna jego akcji jest naprawdę bardzo duże.

Prezes banku, Wojciech Kostrzewa przyznał, że instytucja poniosła w 2002 r. wysoką stratę. Zarazem jednak rozpoczął kampanię informacyjno-propagandową podobną do tej, jaką przeprowadził w sierpniu przy okazji publikacji raportu za II kwartał 2002 r. Przypomnę, że zawierał on najgorsze wyniki banku od kilku lat, ale dzięki zabiegom na polu public relations kurs BRE wzrósł, zamiast spaść. Zastanawiam się, czy rynkowi nie zostanie zafundowana swoista powtórka z rozrywki. Myślę, że wszystko wyjaśni się na początku tygodnia i jeśli kurs zacznie rosnąć, to przyłączę się do trendu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anonimowy Inwestor

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy