CDS banków bliskie rekordu

Swapy ryzyka niewypłacalności banków zbliżyły się do rekordowego poziomu w związku z obawami, że banki w Hiszpanii będą musiały podwyższyć kapitał o 50 mld EUR. 

Markit iTraxx Financial Index, wskazujący notowania CDS 25 europejskich banków i ubezpieczycieli rósł nawet o 14 pkt bazowych, do 208 pkt. Jego rekord zamknięcia z marca 2009 roku to 210 pkt. CDS Banco Santander, największego hiszpańskiego banku wzrósł o 23 pkt bazowe, do rekordowych 258 pkt., podało CMA DataVision.Jaki jest powód wzrostu obaw? Banco Bilbao Vizcaya Argentaria poinformował, że hiszpańskie banki będą musiały pozyskać 50 mld EUR nowego kapitału aby uzupełnić go o kwoty, jakie stracą przez odpisy kredytów hipotecznych oraz na obligacjach skarbowych.

CDS banków bliskie rekordu

MD
opublikowano: 08-06-2010, 19:35

Swapy ryzyka niewypłacalności banków zbliżyły się do rekordowego poziomu w związku z obawami, że banki w Hiszpanii będą musiały podwyższyć kapitał o 50 mld EUR. 

Markit iTraxx Financial Index, wskazujący notowania CDS 25 europejskich banków i ubezpieczycieli rósł nawet o 14 pkt bazowych, do 208 pkt. Jego rekord zamknięcia z marca 2009 roku to 210 pkt. CDS Banco Santander, największego hiszpańskiego banku wzrósł o 23 pkt bazowe, do rekordowych 258 pkt., podało CMA DataVision.
Jaki jest powód wzrostu obaw? Banco Bilbao Vizcaya Argentaria poinformował, że hiszpańskie banki będą musiały pozyskać 50 mld EUR nowego kapitału aby uzupełnić go o kwoty, jakie stracą przez odpisy kredytów hipotecznych oraz na obligacjach skarbowych.

- Hiszpański system bankowy jest chory – powiedział  Jeroen van den Broek, szef strategii rynków kredytu w ING Groep w Amsterdamie. – Jest bardzo podobnie jak w 2008 roku, kiedy rynek tropił kolejny upadły bank. Teraz, rynek tropi kolejne państwo z problemami finansowymi – dodał.

Spread między 10-letnimi obligacjami Hiszpanii i niemieckimi bundami o tym samym okresie zapadalności wzrósł o 10 pkt bazowych do 213 pkt. Tak duży nie był od wprowadzenia euro w 1999 roku.

Banco Bilbao Vizcaya Argentaria szacuje, że do 2013 roku hiszpańskie banki mogą potrzebować kapitału równego nawet 5 proc. PKB kraju, czyli ok. 1 bln EUR. To prognoza znacznie odbiegająca od przedstawionej przez Standard & Poor’s, według którego państwo będzie musiało przeznaczyć na ratowanie banków 35 mld EUR.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane