Czytasz dzięki

CDU nie poprze kupna przez państwo pakietu Deutsche Banku

opublikowano: 10-12-2018, 10:31

CDU nie poprze wzmocnienia finansowego Deutsche Banku przez kupno pakietu jego akcji przez państwo, zapowiedział Michael Meister, członek władz Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Niemiec.

- Argumenty o „dużym banku” mogą być dyskutowane w ramach polityki gospodarczej, ale to nie usprawiedliwia wykorzystania pieniędzy podatników – powiedział Meister.

Jego wypowiedź jest reakcją na ponowne nasilenie spekulacji o dążeniu państwa do połączenia Deutsche Banku i Commerzbanku. Magazyn Focus napisał, bez podania źródła, że wśród dyskutowanych w Ministerstwie Finansów scenariuszy jest taki, w którym państwo stałoby się największym akcjonariuszem Deutsche Banku na około pięć lat przed fuzją z Commerzbankiem, w którym już jest największym akcjonariuszem. 

Oprócz Meistera trzy inni wysocy rangą anonimowi politycy CDU zaprzeczyli możliwości inwestycji państwa w Deutsche Bank.

Magazyn Focus twierdzi, że alternatywnym scenariuszem jest pozyskanie przez Deutsche Bank kapitału na przejęcie Commerzbanku od największych niemieckich firm przemysłowych. Inną opcją ma być stworzenie spółki holdingowej, posiadającej akcje Deutsche Banku i Commerzbanku.

Spekulacje o łączeniu dwóch największych niemieckich banków pojawiły się po tym jak fundusz private equity Cerberus Capital kupił w ubiegłym roku pakiety zarówno Deutsche Banku, jak i Commerzbanku. Dodatkowo ostatnio podgrzał atmosferę minister finansów Olaf Scholz powtarzając kilkakrotnie, że Niemcy potrzebują dużych, mocnych banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane